Iranian Agriculture News Agency

ظریف در هنگام ورود به هند:

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت که انجام دیدار از کشورهای مختلف باهدف رایزنی با مقام‌ها درباره برجام ادامه خواهد یافت.

با وزیر خارجه هند درباره برجام گفت‌وگو می‌کنم

 

به گزارش «خبرگزاری ایانا»، ظریف در هنگام ورود به فرودگاه دهلی‌نو یادآور شد: شماری از این دیدارها تاکنون انجام‌شده و برخی دیگر هم در آینده صورت می‌گیرد.

وزیر خارجه کشورمان درباره انگیزه سفر به هند گفت: ما با دهلی‌نو روابط بسیار خوبی داریم و همواره گفت‌وگوهای مرتبی داشته‌ایم.

ظریف با یادآوری اینکه آخرین مورد از این گفت‌وگوها در جریان دیدار کوتاه وزیر خارجه هند از ایران انجام شد، افزود: این روزها مشورت‌های گسترده‌ای با دهلی‌نو داریم بخصوص در رابطه با اقداماتی که ایالات‌متحده در نقض برجام و خروج از آن انجام داده است.

وزیر خارجه کشورمان توضیح داد: همکارانم با نامه‌ای که من به وزیران خارجه نوشته‌ام مشغول دیدار از بسیاری از کشورها هستند. در بعضی موارد من هم در کشورها حضور می‌یابم و در پاره‌ای موارد سایر همکاران وزارت خارجه و حتی سایر دستگاه‌ها بر اساس مورد این سفرها و این دیدارها را در سطوح مختلف انجام می‌دهند.

ظریف همچنین یادآور شد: سفرهایی که با این هدف صورت می‌گیرد در آینده نیز ادامه می‌یابد.

وی با یادآوری اینکه دیدار جاری وی از هند یک سفر کاری است، افزود: هفته گذشته تصمیم گرفته شد این سفر در ادامه مشورت‌هایی که با شرکای سیاسی و اقتصادی داریم، انجام شود.

ظریف گفت: با توجه به جایگاه هند به‌عنوان یک شریک سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی در منطقه، با حضور مقام‌هایی از بخش‌های مختلف دولتی کشور سفر به دهلی‌نو صورت گرفت.

وزیر خارجه کشورمان درباره برنامه سفر به هند افزود: بعدازظهر روز دوشنبه یک ملاقات کاری مفصل با وزیر خارجه هند خواهم داشت که در طی آن در مورد برجام و اقدامات خلاف قانون آمریکا در خروج از این توافق بین‌المللی گفت‌وگو خواهد شد.

ظریف گفت که نحوه تأمین منافع اقتصادی دو کشور در شرایط کنونی در دیدار با وزیر خارجه هند موردبررسی قرار می‌گیرد و دو طرف سعی خواهند کرد زمینه را برای گسترش همکاری‌های بسیار خوبی که تهران و دهلی‌نو به‌عنوان دو شریک مهم تجاری و سیاسی در منطقه دارند، مهیا کنند.

وزیر خارجه کشورمان درباره نوع همکاری‌های دو کشور تأکید کرد که روابطی که ایران با هند دارد از زمان قبل از برجام وجود داشت اما پس از امضای آن بیشتر گسترش یافت.

وی همچنین ابراز اطمینان کرد که روابط ایران و هند مانند گذشته رو به رشد و گسترش باقی خواهد ماند چراکه دو کشور از زمینه‌های مختلف همکاری بخصوص در حوزه انرژی برخوردارند.

ظریف همچنین افزود: در سایر حوزه‌ها همچون تجارت و حمل‌ونقل نیز زمینه‌های خوبی برای همکاری دو کشور وجود دارد که در این سفر تمامی این ابعاد با حضور مقام‌های ارگانهای مختلف موردبررسی قرار خواهد گرفت.

به گزارش «خبرگزاری ایانا»، ظریف بامداد روز دوشنبه در رأس هیئتی وارد دهلی‌نو شد.

هیئتی متشکل از مقام‌های سیاسی و اقتصادی وی را در سفر یک‌روزه به هند همراهی می‌کنند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز درباره این سفر گفت که ظریف در طول دیدار از هند درباره آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی با مقام‌های دهلی‌نو گفت‌وگو خواهد کرد.

سفر ظریف در جهت تحرکات دیپلماتیک اخیر کشورمان پس از خروج آمریکا از برجام انجام می‌شود.

وزیر خارجه کشورمان پیشتر به چین، روسیه و بروکسل مقر اتحادیه اروپا سفر کرد و راهکارها و سیاست‌های تهران برای مقابله با تحریم‌های جدید آمریکا را با مقام‌های این کشورها در میان گذاشت.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید