Iranian Agriculture News Agency

ایانا-سیاست و دیپلماسی: وزیر امور خارجه روسیه گفت: هنوز شانس برای حفظ برجام وجود دارد که در پی تلاش چندساله از راه مذاکره به‌دست‌آمده است.

لاوروف: حفظ برجام امکان‌پذیر است

به گزارش «خبرگزاری ایانا»، سرگئی لاوروف در مصاحبه با روزنامه آرژانتینی کلارین، گفت: این شرایط، خوش‌بینی محتاطانه ایجاب می‌کند که بتوان برجام را حفظ کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه افزود: از تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج یک‌جانبه از برجام و احیای تحریم‌ها علیه ایران دلسرد شده‌ایم چراکه این اقدام نقض آشکار برجام و قطعنامه 2231 سال 2015 شورای امنیت بود که این توافق را تأیید کرده است.

لاوروف افزود: واشنگتن یک‌بار دیگر برخلاف خواسته و اراده اکثریت کشورهای جهان و صرفاً در جهت منافع سودجویانه خود رفتار می‌کند و معیارهای قوانین بین‌المللی را نادیده می‌گیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: در زمان حاضر قضاوت در مورد اینکه وضعیت چطور پیش خواهد رفت، دشوار است.

وی ادامه داد: می‌خواهیم امیدوار باشیم که خروج آمریکا از برجام با طرح‌ها برای حمله به تهران یا تغییر حکومت ایران ارتباط نداشته باشد؛ درهرصورت واضح است که تصمیم گرفته‌شده (از سوی ترامپ) ضربه جدی به امنیت و ثبات جهانی و منطقه‌ای وارد می‌کند.

لاوروف افزود: به همین دلیل، مهم می‌دانیم که ایران در مسیری که تنش ایجاد می‌شود حرکت نکند و به اجرای تعهدات خود برابر جامعه جهانی ادامه دهد.

وی بابیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک‌بار دیگر پایبندی ایران به برجام را تأیید کرد، اظهار داشت: بقیه شرکت‌کنندگان در برجام ازجمله روسیه نیز به این توافق بین‌المللی پایبند هستند.

لاوروف خاطرنشان کرد: برای حفظ برجام آماده هستیم و گسترش همکاری‌های سودمند متقابل با تهران را هدف قرار داده‌ایم.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا سه‌شنبه 18 اردیبهشت با تکرار اتهام‌هایی علیه ایران اعلام کرد که آمریکا در برجام نخواهد ماند و تحریم‌های یک‌جانبه تعلیق شده کشورش را علیه تهران بازخواهد گرداند.

این اقدام با مخالفت بسیاری از کشورها به‌ویژه دیگر طرف‌های امضاکننده برجام مواجه شد و اروپائیان تلاش‌های تازه‌ای را برای خنثی کردن تأثیر تحریم‌های آمریکا بر شرکت‌های اروپایی آغاز کردند.

مقام‌های سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان هفته جاری در جلسات متعدد بر حفظ برجام و حفاظت از شرکت‌های خود برابر تحریم‌های آمریکا تأکید کرده‌اند.

کمیسیون اروپا نیز روز جمعه در بیانیه‌ای مطبوعاتی که در تارنمای آن منتشر شد، از آغاز روند رسمی اعمال قانون انسداد علیه تحریم‌های آمریکا برضد ایران خبر داد.

کمیسیون اروپا در این بیانیه اعلام کرد که روند ازسرگیری اجرای قانون انسداد را آغاز کرده تا شرکت‌های اروپایی فعال در ایران را از تحریم‌های آمریکا محافظت کند.

این نهاد وابسته به اتحادیه اروپا اعلام کرده است که قصد دارد این تمهیدات را پیش از 15 مرداد و ازسرگیری اعمال تحریم‌های آمریکا، اجرایی کند.

رئیسان جمهوری روسیه و فرانسه چند روز پیش نیز در تماس تلفنی که به ابتکار طرف فرانسوی صورت گرفت، بر پایبندی دو کشور بر توافق هسته‌ای موسوم به برجام تأکید کردند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید