Iranian Agriculture News Agency

معاون اول رئیس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی:

با راه‌اندازی سامانه «نیما» گام مهمی در تأمین ارز موردنیاز واردات و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور برداشته شده است و برخی مشکلات موجود نیز به مرور زمان و با اجرایی شدن دقیق سیاست‌های جدید ارزی حل خواهد شد.

دانشجویان ایرانی خارج از کشور ارز دریافت خواهند کرد

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر حل نیازهای واقعی و ضروری ارزی مردم تصریح کرد: سیاست‌های جدید ارزی در مقطع کنونی و در راستای تخصیص منابع ارزی به نیازهای اصلی کشور تنظیم شده است و این به معنای فراموش شدن انتظارات و نیازهای واقعی و ضروری ارزی جامعه نیست.

 به گزارش «ایانا»، اسحاق جهانگیری در ادامه سلسله جلسات ستاد اقتصادی ساماندهی امور ارزی، ضرورت تأمین نیاز ارزی دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور رفته‌اند را یادآور شد و گفت: بانک مرکزی با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همه دانشجویانی که برای تحصیلات تکمیلی با هزینه شخصی به کشورهای دیگر رفته‌اند طبق ضوابط تدوین شده ارز پرداخت خواهد کرد تا زندگی این دسته از شهروندان ایرانی مختل نشود. البته این دسته از دانشجویان باید ظرف مدت حداکثر شش ماه دانشگاه محل تحصیلشان ازنظر اعتبار علمی به تأیید وزارت علوم برسد.

وی با بیان اینکه نباید هیچ‌یک از مراجعان به سفارتخانه‌های خارجی در کشور برای دریافت ویزا با مشکل تأمین ارز روبه‌رو باشند، ‌گفت: دولت ایران متعهد است معادل ریالی پرداخت شده توسط مردم به سفارتخانه‌ها، ارز به قیمت مصوب در اختیار آن‌ها قرار دهد و وزارت امور خارجه موظف شده تا با همکاری بانک مرکزی و سفارتخانه‌های خارجی موانع موجود در این زمینه را به سرعت برطرف کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه سوداگری و خرید و فروش ارز با هدف کسب سود قابل‌قبول نیست، گفت: با راه‌اندازی سامانه «نیما» گام مهمی در تأمین ارز موردنیاز واردات و بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور برداشته شده است و برخی مشکلات موجود نیز به مرور زمان و با اجرایی شدن دقیق سیاست‌های جدید ارزی حل خواهد شد.

وی از بانک مرکزی خواست تا ضمن بررسی روزانه آخرین اقدامات انجام شده در زمینه تأمین نیازهای ارزی کشور، خرید ارز حاصل از صادرات و تأمین ارز موردنیاز واردات کالای اساسی، گزارشی از نحوه اجرای سیاست‌های جدید ارزی با هدف آگاهی مستمر و لحظه‌ای از وضعیت روند اجرای این سیاست‌ها و رفع نگرانی‌های مردم به‌ویژه افرادی که نیازهای ضروری و واقعی به ارز دارند به ستاد ارائه کند.

سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در گزارشی از میزان و تعداد گشایش اعتبار در سامانه «نیما»، روند پیشرفت امور را مثبت توصیف کرد و با تشریح برخی موانع اظهار اطمینان کرد؛ روند واردات کالاهای اساسی به کشور در چند روز آینده سرعت بیشتری خواهد گرفت.

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی و امور خارجه، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و رؤسای کل بانک مرکزی و سازمان برنامه‌وبودجه و معاون اقتصادی رئیس‌جمهور حضور داشتند، پیرامون نحوه تأمین ارز دانشجویی، کارآمدی سامانه «نیما» و آخرین وضعیت نحوه تأمین ارز موردنیاز کالاهای اساسی کشور بحث و تبادل‌نظر شد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید