Iranian Agriculture News Agency

معاون اول رئیس‌جمهوری:

قطعاً تحقق وعده‌ها را پیگیری خواهیم کرد

باید بدانیم که راه اصلاح، عصبیت، تندخویی، بداخلاقی و متهم کردن دیگران را نمی‌خواهد بلکه گاهی نیازمند مقاومت، استقامت و صبوری است، با رعایت این اصول اصلاح امور ممکن است.

گفت‌وگوی ملی حلال مشکلات کشور

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: گفت‌وگوی ملی میان بزرگ‌ترها و جریانات سیاسی و همچنین دولتی‌ها و مسئولان قوای سه‌گانه و مسئولان کشور راه‌حل بسیاری از مشکلات است.

به گزارش ایانا، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری صبح شنبه در نشست هم‌اندیشی رؤسای مجامع سازمان‌های مردم‌نهاد سراسر کشور و جوانان احزاب با اشاره به شرایط بین‌المللی و برخی اظهارات مطرح‌شده علیه جمهوری اسلامی ایران طی روزهای اخیر گفت: طی دو سه روز اخیر تهدیدات زیادی علیه کشور ایران مطرح شد و اظهارات گستاخانه‌ای دراین‌باره به زبان آورده شد، نفس اینکه راجع به کشور بزرگی مثل ایران این‌گونه حرف بزنند نشان بدی از دنیای امروز است. در این شرایط در مقابل چنین حرکت‌هایی حتماً در داخل کشور نیازمند تفاهم باشیم و عده‌ای باید آغازگر این تفاهم شوند.

جهانگیری گفت: هیچ موضوعی ایران را تهدید نمی‌کند و هیچ مسئله‌ای در داخل کشور وجود ندارد که قابل‌حل نباشد تمام چالش‌ها و دغدغه‌های پیش روی ملت در زمینه‌های مختلف اعم از سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی با این شرط که اعتماد مردم را نسبت به آینده سرد نکنیم و آینده را در ذهن جوانان تیره‌وتار جلوه ندهیم قابل‌حل است. نباید جوانان از آینده بهراسند بلکه باید مطمئن باشند که آینده‌ی بهتری پیش روی آن‌ها است.

معاون اول رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه راه اصلاح راهی دشوار است، گفت: باید بدانیم که راه اصلاح، عصبیت، تندخویی، بداخلاقی و متهم کردن دیگران را نمی‌خواهد بلکه گاهی نیازمند مقاومت، استقامت، صبوری است، با رعایت این اصول اصلاح امور شدنی است.

جهانگیری با دعوت از جوانان، احزاب و تشکل‌های مختلف برای برگزاری جلسات مشترک درباره موضوع‌های گوناگون و انجام گفت‌وگوی فی‌مابین تأکید کرد: زمانی بود که همه گروه‌های سیاسی با گرایش‌های مختلف در احزاب جلساتی مشترک برگزار می‌کردند گرچه با پیگیری‌هایی که انجام می‌دادند. امروز نشد که برای بزرگ‌ترها چنین جلساتی برگزار شود، اما من هنوز مأیوس نشدم و معتقدم که گفت‌وگوی ملی میان بزرگ‌ترها و جریانات سیاسی و همچنین دولتی‌ها و مسئولان قوای سه‌گانه و مسئولان کشور راه‌حل بسیاری از مشکلات است. در گذشته زمانی جوانان این کار را شروع کرده بودند الآن نیز آن‌ها باید این کار را ادامه دهند تا تبدیل به الگویی برای دیگران شود.

با اشاره به وجود دو نگاه در سطح کشور درباره جوانان و قرار گرفتن در سطوح مختلف مدیریتی گفت: یک نگاه در کشور درباره جوانان وجود دارد که بر اساس آن به جوانان به‌عنوان یک فرصت بسیار استثنایی و مهم برای کشور و توسعه آن نگاه می‌شود. دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که همواره از جوانان هراس دارد و تلاش می‌کند که جامعه را به‌نوعی به جوان‌هراسی تشویق کند و بگوید که اگر جوانان کنترل و محدود نشوند ممکن است به بسیاری از مسائل آسیب‌هایی وارد شود.

وی تأکید کرد: ما باید در مقابل دیدگاه جوان‌هراسی در جامعه با طرح استدلال‌های قوی این‌گونه مطرح کنیم که جوانان مهم‌ترین فرصتی هستند که در اختیار کشور قرار دارند و آن‌ها می‌توانند آینده ایران را تضمین کنند.

معاون اول رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: یکی از اقتضائات وجود نسل جوان در جامعه آن است که در آن جامعه نشاط وجود داشته باشد. جامعه‌ای که در آن جوان‌ها هستند حتماً باید شاد و پرنشاط باشد و اینکه دیگران فکر می‌کنند می‌توانند با گرفتن نشاط از جامعه از این فرصت استفاده کنند در اشتباه هستند.

جهانگیری ادامه داد: وجود فضای آزاد، نقد و امن از دیگر اقتضائات حضور جوانان در جامعه است.

وی در ادامه به برخی از مطالبات مطرح‌شده از سوی جوانان در این نشست اشاره کرد و گفت: جلسه امروز چنانچه اتفاقاتی به همراه نداشته باشد می‌تواند نمونه خوبی از شنیدن صدای جوانان و وجود فضای نقد برای آن‌ها باشد. جوانان باید در جلسات با مدیران به‌راحتی هر مطلبی را که دارند به اطلاع مسئولان برسانند و بدانند که شنیده می‌شوند.

معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار کرد: به تعبیر امام خمینی(ره) این از نعمات الهی است که بتوانیم فرصتی را به وجود آوریم که در آن از فضای نقد استفاده کنند.

وی با تأکید بر اینکه مهم‌ترین مطالبه جوانان حفظ حرمت آن‌ها است به برخی از مداخلات و سنگ‌اندازی‌ها در امور جوانان در جامعه اشاره و با طرح این پرسش که تاکنون تا چه میزان از این مداخلات توانسته‌ایم نتیجه‌گیری کنیم خاطرنشان کرد: نباید مداخله‌ای بی‌جا در زندگی جوانان انجام شود، بلکه باید کاری کنیم که از ذهن جوانان آینده بهتر از امروز باشد.

وی با اشاره به برخی مطالبات مطرح‌شده از سوی جوانان در این نشست تصریح کرد: بسیاری از مطالباتی که مطرح شد نباید مشکل امروز کشور باشد و ما نمی‌دانیم که چرا با وجود پیگیری‌ها عده‌ای اصرار دارند که این مشکلات حل نشوند.

جهانگیری با اشاره به برخی از انتقادات نسبت به عدم حضور جوانان در بدنه مدیریتی کشور و بالا بودن سن اعضای کابینه دولت اظهار کرد:‌ فکر نمی‌کنم از اینکه مطرح می‌شود مدیریت کشور باید جوان شود حتماً منظور این است جوان بودن 30 نفری است که دور میز دولت می‌نشیند باید چهره‌ای جوان باشند و سال‌خورده نباشند؛ زیرا مشکل جوانان با جوان شدن افراد دور میز دولت حل می‌شود.

وی ادامه داد: دولت شامل مجموعه‌ای با بیش از 200 هزار مدیر است، درحالی‌که تعداد مدیران دولت ایران به اندازه تعداد کارمندان دولت ژاپن است. در این شرایط ما اصرار داریم قول داده‌ایم و روی قول خود نیز هستیم که حتماً جوانان با طی کردن سطوح مدیریتی در بدنه مدیریتی کشور قرار بگیرند. همچنین راجع به حضور و مشارکت زنان در بدنه مدیریتی کشور نیز تصویب کرده‌ایم که آخر برنامه ششم توسعه 30 درصد از مدیریت کشور به زنان واگذار شود.

جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به طرح مطالباتی از دولت برای تحقق وعده‌های انتخاباتی رئیس‌جمهوری و اعضای کابینه تصریح کرد:‌ آقای روحانی هفته قبل خیلی با قاطعیت تأکید کردند که سر وعده‌های خود با مردم هستند. مطالبات به حق مردم ایران و شرکت‌کنندگان در انتخابات و همچنین رأی‌دهندگان به آقای روحانی در دستور کار دولت قرار دارد. البته این سخن به معنای آن نیست که در همه امور با موفقیت پیش رفته‌ایم و من به‌عنوان عضوی از دولت قبول دارم که نارسایی‌هایی داریم، اما اگر ضعفی وجود دارد به معنای خلف وعده نیست و ما قطعاً تحقق وعده‌ها را پیگیری خواهیم کرد.

وی همچنین از جوانان خواست که از بیان مطالبات و دغدغه‌های خود مأیوس نشوند و پیگیر تحقق وعده‌های مسئولان باشند.

جهانگیری تأکید کرد: جوانان مطمئن باشند که پیگیری‌های آن‌ها نتیجه خواهد داد و همه نظام و دولت از صدر تا ذیل به دنبال تحقق خواسته‌های جوانان هستند.

 معاون اول رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ارسال لایحه احیای سازمان ملی جوانان به مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پیش از تشکیل دولت دوازدهم لایحه احیا و ایجاد سازمان ملی جوانان را به مجلس فرستادیم، اما مجلس به دلایلی تندتر از انتظارات ما در این زمینه عمل کرد. حتی رئیس‌جمهوری نیز هفته قبل در جلسه مشترک دولت و مجلس به این موضوع اشاره کردند.

جهانگیری با بیان اینکه اگر اختیارات درباره احیا و ایجاد سازمان ملی جوانان بر عهده دولت بود حتماً تاکنون انجام شده بود درباره تشکیل شورای ملی جوانان در ریاست جمهوری اظهار کرد:‌ دراین‌باره تصمیمی که گرفته بودیم آن بود که اگر سازمان ملی جوانان به ریاست جمهوری منتقل شود دیگر نیازی به تشکیل شورای ملی جوانان نیست. در حال حاضر ما منتظر نظر مجلس دراین‌باره هستیم، اما چنانچه که مجلس به هر دلیلی انتقال سازمان ملی جوانان به ریاست جمهوری را نپذیرد ما برای پیگیری امور مربوط به جوانان در سطح دولت در قالب شورای ملی جوانان تعهدات خود را انجام خواهیم داد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید