Iranian Agriculture News Agency

حجتی در پاسخ به سؤال لاهوتی:

دستیابی به تولید پایدار محصولات داخلی دغدغه مسئولان است

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه قطعاً برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست و باید از خارج واردات انجام دهیم، گفت: یکی از دغدغه‌های مسئولان بخش کشاورزی دستیابی به تولید پایدار محصولات داخلی است.

برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست

به گزارش ایانا، به نقل از خانه ملت، محمود حجتی در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال مهرداد بائوج‌لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس مبنی بر علت کاهش تعرفه واردات محصولات کشاورزی و دلیل صدور مجوز واردات محصولات کشاورزی و همچنین علت اعلام خودکفایی گندم گفت: یکی از دغدغه‌های مسئولان بخش کشاورزی دستیابی به تولید پایدار محصولات و همچنین تولید اقتصادی است تا بتوان برای محصولات کشاورزی بازار ایجاد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: هیچ فردی نمی‌خواهد محصول تولیدشده روی دست کشاورزان بماند.

وی ادامه داد: برخی افراد دنبال این بودند که تعرفه برنج به پنج درصد کاهش یابد اما با این موضوع مخالفت شد و هم‌اکنون تعرفه برنج 26 درصد است و طی این دوره هیچ‌گاه از این رقم پایین‌تر نیامده است.

حجتی تصریح کرد: باید یادآور شد برنج درگذشته با دلار یک هزار و 226 تومان وارد کشور می‌شد و پس‌ازآن با دلار مبادله‌ای دو هزار و 500 تومان و امروزه این مهم با دلار چهار هزار و 200 تومان و البته با تعرفه 26 درصد انجام می‌شود.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تأکید بر اینکه قطعاً برنج داخلی جوابگوی نیاز کشور نیست و باید از خارج واردات انجام دهیم، گفت: با توجه به بازار ارزیابی انبارها و البته سایر مؤلفه‌ها قیمت برنج خارجی در بازار رشد بی‌رویه‌ای داشته است.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان بخش کشاورزی اصرار برافزایش تولید برنج داخلی دارند و تلاش می‌کنند تقاضای مؤثر نیز برای آن ایجاد کنند، افزود: حتی دراین‌بین باید اذعان کرد قیمت توافقی را در نظر گرفتیم که اگر کشاورزی در برهه زمان مانند اوایل برداشت برنج، برنجی از گذشته روی دستش مانده بود خریداری شود تا از این طریق مشکل کشاورزان برطرف شود.

حجتی با اشاره به اینکه بیشتر تعرفه‌های حوزه کشاورزی آزادشده و نرخ ارز آن نیز آزاد است، اظهار کرد: البته نباید فراموش کرد که برخی محصولات در بخش‌های مختلف به کار می‌رود و نمی‌توان برای آن هر تعرفه تعیین کرد به‌عنوان‌مثال پنبه در صنعت نساجی به کار می‌رود؛ لذا برای حمایت از حوزه کشاورزی توافق کردیم پنبه با تعرفه 10 درصد وارد شود، اما به‌شرط اینکه پنبه داخلی باقیمت مصوب خریداری شود.

وزیر جهاد کشاورزی در خصوص موضوع گندم نیز گفت: با فردی که در این حوزه تخلف کرده بود برخورد شده است وگرنه صدایش درنمی‌آمد.

حجتی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اینکه چه کسی واردات انجام بدهد یا ندهد، هیچ نظری ندارد و واردات در سامانه سازمان توسعه و تجارت ثبت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هیچ نظام امضایی در رابطه با واردات در حوزه کشاورزی وجود ندارد، گفت: اگر قرار است گوشت به کشور وارد شود، حتماً در سامانه سازمان توسعه تجارت ثبت می‌شود و وزارتخانه در این حوزه نقشی ایفا نمی‌کند، لذا اگر فردی دراین‌باره سندی دارد، می‌تواند ارائه کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه زمانی صادرات دام زنده به‌صورت کوپنی انجام می‌شد؛ اما با وقوع بحران گوشت و افزایش قیمت آن، جلوی این مهم گرفته شد، ادامه داد: این موضوع درباره نهادههای کشاورزی نیز رخ داده است.

این عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: اعتقاد داریم زنجیره تولید باید طولانی شود تا ارزش‌افزوده شامل حال تولیدکننده باشد.

حجتی با اشاره به اینکه تولید، مصرف و تراز بازرگانی درباره گندم سه مؤلفه مهم هستند، افزود: مصرف کشور در ارتباط با نان یارانه‌ای، آزادپز و... حدود 10.5 میلیون تن است که از این مقدار حدود هفت میلیون و 300 تن برای حوزه یارانه‌ای و بیش از سه میلیون در سایر موارد و حدود یک‌میلیون تن نیز به‌صورت بذر است.

وی با اشاره به اینکه در سال 95 در حدود 11.5 میلیون تن گندم تهیه شد که یک‌میلیون تن آن مازاد مصرف بود، ادامه داد: گاهی از ذخایر استفاده می‌کنیم و گاهی هم جایگزین می‌شود؛ به عبارتی در سال 95 با توجه به اینکه پیش‌بینی شد تولید مناسب است و جلوی ثبت سفارش گرفته شود، اما ثبت‌های انجام‌شده درگذشته واردات را به  کشور صورت دادند.

وزیر جهاد کشاورزی درباره موضوع ابریشم نیز گفت: ابریشم درگذشته باقیمت ارز یک هزار و 200 و دو هزار و 500 تومان وارد می‌شد، اما هم‌اکنون با چهار هزار و 200 تومان وارد می‌شود.

این عضو کابینه دولت با اشاره به اینکه قیمت‌ها باید در کمیسیون ماده یک و در دولت تصویب شود؛ خاطرنشان کرد: تعرفه ابریشم از 15 درصد به 26 درصد افزایش یافت، اما باید اذعان کرد که صنعت ابریشم نیز باید بتواند این محصول را جذب کند؛ به عبارتی صنعت مشکل دارد و اگر قیمت‌ها افزایش یابد، با مشکل روبه‌رو می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید