Iranian Agriculture News Agency

در جلسه استیضاح وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد:

این وزارتخانه برای صادرات محصولات کشاورزی هیچ برنامه‌ای ندارد

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه بیست‌وسوم اسفندماه به ریاست علی لاریجانی و با دستور بررسی طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

واردات بی‌رویه داریم

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی امروز چهارشنبه به ریاست علی لاریجانی و با دستور بررسی طرح استیضاح محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد. ابتدای این جلسه استیضاح‌کنندگان به مدت یکساعتونیم درباره محورهای استیضاح صحبت کردند. جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، عیسی کلانتری، محمود حجتی و حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در جلسه استیضاح حضور یافته‌اند.

به گزارش ایانا، صدیف بدری نماینده مردم اردبیل در موافقت با استیضاح وزیر جهاد کشاورزی با نقد عملکرد وزیر جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی موتور محرکه رشد اقتصادی است. بخش کشاورزی در تأمین غذا و رفاه جامعه و رشد اقتصادی نقش اساسی دارد. بنده به‌عنوان فرزند کشاورز و نماینده مردم ضمن تشکر از زحمات آقای حجتی انتقاداتی به عملکرد وی دارم.

وی افزود: تذکراتی به آقای وزیر دادیم ولی هیچ اراده‌ای در جهت رفع آن دیده نشد. آقای حجتی در توزیع اعتبارات و فرصت‌های وزارت کشاورزی عملکرد مناسبی نداشته است. برای مثال استان اردبیل از نظر میانگین آبیاری مکانیزه رتبه ۲۶ را در بین استان‌ها دارد و در بخش بازاریابی محصولات کشاورزی شاهد خام‌فروشی هستیم. عدم سرمایه‌گذاری مناسب در بخش برندسازی باعث شده محصولات صادراتی ما کمترین ارزش افزوده شامل حالشان شود.

نماینده مردم اردبیل ادامه داد: این موضوع باعث شده شهرهای کوچک از سکنه خالی شوند. آقای حجتی شما که در دولت‌های مختلف وزیر کشاورزی بودید، بیشترین نقش را در خالی شدن روستاها و کاهش جمعیت از ۷۰ درصد به ۲۵ درصد دارید، شما باید پاسخگو باشید. امروز در تولید و صادرات محصولات کشاورزی آشفتگی حاکم است و هیچ اقدامی در این چند سال اخیر انجام نشده است.

بدری تصریح کرد: این وزارتخانه برای صادرات محصولات کشاورزی هیچ برنامه‌ای ندارد، آقای وزیر آیا خبر دارید، قیمت سیب‌زمینی تولید شده در اردبیل کمتر از بهای تولید آن بود؟

وی ادامه داد: با وجود محصولات مناسب داخلی به دلیل ایجاد رانت و سوءمدیریت برای واردات محصولات خارجی مجوز داده می‌شود. اکنون واردات محصولات تراریخته خطرناک در حال انجام است، مصرف این کودها موجب به خطر افتادن سلامت مردم است، شما خبر دارید اردبیل یکی از قطب‌های اصلی ابتلا به سرطان معده و روده است. آقای حجتی شما در دفاع از حقوق کشاورزان چه کردید؟ هر وقت خواستید محصولاتشان را خریداری کنید با قیمت پایین و به‌صورت قسطی خریداری کردید. شما به همراه دولتمردان؛ کشاورزان، دامداران، عشایر غیور و روستانشینان را به خاک سیاه نشاندید./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید