Iranian Agriculture News Agency

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: طرح توسعه سیستمهای نوین آبیاری باسرعت و جدیت در استان سمنان در حال اجرا است.

طرح توسعه سیستم‌های نوین آبیاری با سرعت در استان سمنان در حال اجرا است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، حسین شاهینی با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه سیستم آبیاری نوین اظهار کرد: از ابتدای سال 1400 تاکنون 502 هکتار سیستم آبیاری نوین با اعتباری بالغ بر 55 میلیارد ریال اجرایی شده است.

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: همچنین سامانه‌های نوین آبیاری در سطح 1200 هکتار از اراضی استان با اعتبار حدوداً 183 میلیارد ریال نیز در حال اجرا است.

شاهینی افزود: آبیاری تحت‌فشار روش نوینی از آبیاری است که در آن آب تحت‌فشار وارد مجاری بسته (لوله‌های اصلی و فرعی) شده و از روزنه‌هایی که به آن‌ها قطر‌ه‌چکان، آب‌پاش یا نازل می‌گویند، به‌صورت قطره یا ذرات ریز خارج می‌شود و بدین طریق از تلفات آب در فاز توزیع آب در داخل مزرعه جلوگیری و آب به اندازه نیاز واقعی در دسترس گیاه قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی از انواع سامانه‌های نوین آبیاری می‌توان به آبیاری تحت‌فشار (بارانی و قطره‌ای) و کم‌فشار اشاره کرد که اجرای هریک از این روش‌ها در مزرعه باعث افزایش راندمان آبیاری می‌شود به طور مثال در آبیاری قطره‌ای افزایش راندمان آبیاری تا بیش از 90 درصد و در آبیاری بارانی تا بیش از 70 درصد را شاهد هستیم.

مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به برخی ویژگی‌ها و مزایای سامانه‌های نوین آبیاری اشاره کرد و گفت: صرفه‌جویی در مصرف آب، عدم نیاز به تسطیح اراضی، توزیع یکنواخت آب در مزرعه، افزایش کمی و کیفی محصول و سهولت در انجام عملیات زراعی برخی از این مزایا است.

شاهینی افزود: جلوگیری از سله بستن و حفظ پوکی خاک، کاهش رشد علف‌های هرز و هزینه‌های کارگری از دیگر ویژگی‌ها و مزایای این سامانه‌ها به شمار می‌رود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید