Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان با اشاره به برداشت محصول پسته در مزارع دامغان از ابتدای مرداد ماه آغاز شد اظهار داشت: این شهرستان دارای ۱۶ هزار و ۹۰۰ هکتار باغات پسته در مناطق مختلف از جمله حومه، فرات، امیرآباد، و دامنکوه است.

امسال 15000 تن پسته خشک از باغات دامغات برداشت می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، علی اصغر امامیون در جمع خبرنگاران اظهار کرد:  از این میزان ۱۵ هزار هکتار باغات مثمر است.

وی افزود: پسته های شهرستان عمدتا از ژنوتیپ‌های بومی ، شاهپسند، خنجری، عباسعلی و فرخی است و لیکن سایر ژنوتیپ‌های تجاری هچون اکبری، احمدآقایی، کله قوچی، نیز به صورت مهاجر، در منطقه توسعه یافته که با توجه به شرایط سازگاری و اقتصادی بودن ژنوتیپ‌های داخلی رویکرد باغداران به توسعه آنها یا اصلاح باغات است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان اضافه کرد: پیش بینی می‌شود امسال ۱۵ هزار تن  پسته خشک معادل ۴۵ هزار تن پسته تازه در باغات تولید شود که این مقدار محصول با توجه به سال گذشته افزایش دو برابری به دلیل سال آوری سال گذشته داشته است.

امامیون گفت: جمع آوری پسته های زودرس و عرضه آنها به صورت تازه در بازارههای داخلی و خارجی است در شهرستان دامغان سبب شده که علاوه بر گردش مالی سریع اشتغال بیشتری ایجاد شود

وی گفت: تعداد پنج هزار و ۵۰۰ بهره‌بردار پسته دامغانی امسال حدود سه هزار و ۵۰۰  تن انواع کودهای شیمیایی اوره؛ فسفات، و پتاسیم را از مراکز توزیع شرکت خدمات حمایتی و سازمان تعاون روستایی مستقر در مناطق مختلف تهیه کردند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید