Iranian Agriculture News Agency

سمنان در تولید زیتون جزو استان‌های برتر کشور است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سطح زیر کشت زیتون در استان سمنان پنج هزار و 500 هکتار است؛ گفت: این استان در تولید زیتون جزو استان‌های برتر کشور است.

سطح زیر کشت زیتون در استان سمنان 5500 هکتار است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، لطف‌الله رضایی در حاشیه بازدید مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون از باغات زیتون این استان اظهار کرد: میزان تولید زیتون در استان 12 هزار و 253 تن یعنی سه هزار و 607 کیلوگرم در هکتار است.

وی خاطر نشان کرد: بالاترین میزان عملکرد در واحد سطح در استان سمنان وجود دارد و جزو رتبه‌های برتر در کشور هستیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه محصول زیتون به 2 صورت کنسرو و روغن‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرد گفت: زیتون استان سمنان به‌صورت 40 درصد کنسرو و 60 درصد روغن‌کشی استفاده می‌شود.

رضایی از وجود 7 واحد فرآوری زیتون در استان سمنان خبر داد و گفت: روغن تولیدی در استان سمنان عمدتاً به مصرف داخلی می‌رسد و در صورت مازاد به استان‌های هم‌جوار به‌ویژه تهران ارسال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ارقام عمده زیتون در استان سمنان شامل رقم زرد بوده که با شرایط استان سازگار است؛ گفت: ارقام روغنی، کنسروالیا، آمیگدالولیا، کروناکی، آربکین از دیگر ارقام موجود در استان سمنان است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: با توجه به سازگاری بالای ارقام با اقلیم این استان توسعه زیتون در دستور کار بوده و جایگزینی این محصول با محصولات جالیزی پرآب نیز پیگیری می‌شود.

به گزارش ایانا، جواد میر عرب رضی مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون با هدف بازدید از باغات زیتون به استان سمنان سفر کرد.

بررسی عملکرد فعالیت‌های طرح ملی زیتون در استان و پایش پروژه‌های فنی طرح از جمله پیوند سرشاخه کاری « Top working»، توسعه باغات با ارقام سازگار، فرآیند تولید نهال ارقام سازگار، فرآیند تولید قلم از باغات سازگاری، باغات مادری، کارخانجات فرآوری زیتون (روغن‌کشی و کنسرو) در این سفر انجام شد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید