Iranian Agriculture News Agency

میرعماد:

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: 70 درصد سطح جالیزهای استان سمنان در سال‌های اخیر کاهش یافته است.

کاهش 70 درصدی سطح جالیزهای استان سمنان در سال‌های اخیر

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، سید حسن میرعماد در نشست کمیته تخصصی سازگاری با کم‌آبی استان سمنان که در سالن جلسات یادگار امام (ره) استانداری سمنان برگزار شد اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی این استان با اقدامات مناسبی سهم بسزایی در کاهش مصرف آب استان دارد.

وی گفت: استان سمنان در تعهد به وزارت نیرو باید 171 میلیون مترمکعب از مصرف آبی خود را کم کند که ما در این زمینه اقداماتی را صورت داده‌ایم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: توسعه کشت‌های مکانیزه، نشاکاری، بذرهای کم آب بر در زمره اقداماتی هستند که برای کاهش مصرف آب توسط جهادی کشاورزی انجام شده و همچنان نیز ادامه دارد.

میرعماد اضافه کرد: با اجرای طرح‌های حوزه کشت در زمینه کشاورزی و مدیریت باغی و زراعی 89 میلیون مترمکعب و با استفاده از تجهیزات آبیاری نوین 68 میلیون مترمکعب آب در سطح کشاورزی استان صرفه‌جویی خواهد شد.

 

وی گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان در راستای اجرای طرح‌های آبیاری نوین حتماً موضوع تأمین آب و شرایط خاک را در نظر می‌گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: هیچ طرح سامانه نوین آبیاری بدون آزمایش آب‌وخاک انجام نخواهد شد و در جایی سیستم اجرا می‌شود که آزمایش‌های آن پاسخ مثبت دهد.

میرعماد گفت: تمامی استخرهایی که در استان سمنان وجود دارد یک هزار و 600 باب است که یک هزار و 533 مورد آن برای سامانه‌های نوین آبیاری و ذخیره آب که از الزامات است، محسوب می‌شود و مابقی عمدتاً به خاطر قنوات است که به خاطر بهره‌وری و افزایش راندمان آب حفر می‌شو‌د.

وی خاطرنشان کرد: 89 هزار هکتار زراعت و 65 هزار هکتار باغ در سطح استان سمنان وجود دارد که سالانه یک میلیارد و 108 میلیون مترمکعب نیاز آبی دارند.

توسعه کشت گیاهان دارویی به میزان چهار برابر در دستور کار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: افزایش سطح زیر کشت استان عمدتاً مربوط به مراتع دیم است که در مناطق پر بارش استان هستند و ازاین‌رو باید گفت نه‌تنها در سال‌های اخیر افزایش سطح زیر کشت در کشاورزی استان صورت نگرفته بلکه شاهد کاهش در بخش زراعت نیز بوده‌ایم.

میرعماد از کاهش 70 درصدی سطح جالیزهای استان سمنان در سال‌های اخیر خبر داد و گفت: امروزه اراضی کشت نباتات علوفه‌ای عمدتاً با باغاتی تغییر پیدا کرده که آبیاری قطره‌ای دارند و یا بیشتر تحت کشت پسته هستند که در کنار بهره‌وری بالا، آب بسیار اندکی می‌خواهد در نتیجه شاهد کاهش مصرف آب در سطح کشاورزی استان بوده‌ایم.

وی افزود: استان سمنان در زمره استان‌های برتر کشور در نصب کنتورهای هوشمند در سال‌های اخیر است و بدون شک این امر میزان مصرف آب کشاورزی کاهش داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: 85 تا 90 درصد آب استان سمنان در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

میرعماد گفت: توسعه کشت گیاهان دارویی به میزان چهار برابر سال‌های اخیر، با بهره‌وری اقتصادی بیشتر و مصرف آب کمتر یکی از مواردی است که در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان قرار دارد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید