Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود گفت: توسعه کشت گلخانه‌ای در این شهرستان در دستور کار است.

لزوم توسعه کشت گلخانه‌ای در شاهرود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، علی‌اصغر حجی اظهار کرد: با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و تأمین و امنیت پایدار غذایی کشور یکی از سیاست‌ها و اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی حمایت از کشت‌های گلخانه‌ای است.

وی به برخی از مزیت‌های کشت گلخانه‌ای اشاره کرد و گفت: افزایش تولید در واحد سطح، ایجاد فرصت‌های شغلی برای دانش‌آموختگان بخش کشاورزی، تأمین مواد غذایی کشور و دستیابی به اهداف صادرات محصولات تولیدی، متمرکز کردن کشت و تولید بیش از یک دوره در سال برخی از این مزیت‌ها است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود اضافه کرد: بیش از 100 واحد گلخانه به مساحت 20 هکتار با کشت گلخانه‌ای در سطح این شهرستان فعالیت می‌کنند.

حجی گفت: از این تعداد 80 واحد گلخانه به مساحت 18 هکتار در زمینه تولید سبزی و صیفی شامل «گوجه‌فرنگی، خیار، فلفل و بادمجان» و مابقی در بخش گل‌های زینتی و تولید نهال فعال هستند.

وی اضافه کرد: ارقام کشت‌شده گوجه‌فرنگی شامل گلدی، دافنیس، کرال، هیراد و ارقام خیار شامل نگین ویولا، کیهان است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود خاطر نشان کرد: ارقام فلفل شامل شمشیری، لامبارد، شمشیری تند دیکونا و دلمه‌ای است.

حجی گفت: با فعالیت این واحدهای گلخانه‌ای برای بیش از هزار نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجادشده است.

وی با اشاره به برخی از برنامه‌های جهاد کشاورزی شهرستان شاهرود برای حمایت از بهره‌برداران بخش کشاورزی گفت: ارائه مشاوره به گلخانه داران در زمینه کاشت معرفی ارقام، مدیریت تلفیقی آفات و بیماری‌ها از طریق بازدیدهای مستمر و منظم، انتقال تجربیات دانش روز از طریق تهیه اطلاعیه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی از طریق شبکه‌های مجازی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی تخصصی، تبادل اطلاعات با مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان از جمله فعالیت‌های این مدیریت در طول سال زراعی 99-98 است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید