Iranian Agriculture News Agency

از ابتدای امسال انجام شد؛

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از رهاسازی 140 هزار قطعه ماهی تیلاپیا از ابتدای امسال در این استان خبر داد.

رهاسازی 140 هزار قطعه ماهی تیلاپیا در استان سمنان

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، بهرام فلاحی لیما از آغاز صید و برداشت ماهی تیلاپیا در سطح مزارع و استخرهای ذخیره آب کشاورزی استان سمنان به‌صورت نمادین خبر داد و اظهار کرد: ماهی تیلاپیا از ماهی ماهیان بومی آفریقا بوده و در حال حاضر در بیش از 150 کشور جهان تکثیر و پرورش داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نوع شرایط زیست این ماهی سازمان حفاظت از محیط‌زیست در حال حاضر تکثیر و پرورش آن را در چهار استان سمنان، قم خراسان جنوبی و یزد که به آب‌های آزاد راه ندارند بلامانع اعلام کرده است.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: این ماهی به دلیل رشد سریع، طول دوره پرورش کوتاه، مقاوم به کم‌آبی، تکثیر آسان، مقاوم در برابر بیماری‌ها و امکان پرورش آن در آب‌های غیرمتعارف (شور و لب‌شور) و کیفیت مناسب گوشت به‌عنوان دومین ماهی پرورشی رایج در دنیا شناخته‌شده است.

فلاحی لیما با بیان اینکه در حال حاضر در سطح استان سمنان این ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی پرورش داده می‌شود اضافه کرد: تعداد بچه ماهی تیلاپیا رهاسازی شده در استان از ابتدایی امسال 140 هزار قطعه بوده است.

وی از وجود 40 استخرهای ماهی تیلاپیا در استان سمنان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال تولید ماهی تیلاپیا به 80 تن برسد.

مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان درباره تعداد پروانه‌های صادرشده برای تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در سطح این استان گفت: موافقت اصولی پرورش 12 مورد به ظرفیت 1556 تن، موافقت اصولی تکثیر سه مورد به ظرفیت 5 میلیون قطعه، صدور پروانه تأسیس پرورش هفت مورد به ظرفیت 943 تن، صدور پروانه تأسیس تکثیر 2 مورد به ظرفیت 4 میلیون قطعه و پروانه بهره‌برداری پرورش 2 مورد به ظرفیت 107 تن انجام‌شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید