Iranian Agriculture News Agency

با رهاسازی بیش از 40 هزار بچه ماهی در استخرهای پرورشی

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از آغاز پرورش ماهی «تیلاپیا» در این استان خبر داد.

پرورش ماهی «تیلاپیا» در استان سمنان آغاز شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، بهرام فلاحی لیما اظهار کرد: پرورش ماهی تیلاپیا در استان سمنان با رهاسازی بیش از 40 هزار بچه ماهی در استخرهای پرورش ماهی در سطح استان آغاز شد.

وی گفت: ماهی «تیلاپیا» از گروه ماهیان گرم آبی و بومی آفریقا بوده و دومین ماهی پرورشی در جهان بعد از کپور ماهیان است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه پرورش ماهی «تیلاپیا» نسبت به سایر آبزیان برای پرورش مزیت‌های زیادی دارد افزود: این ماهی به علت مقاومت در برابر بیماری‌ها و عدم استفاده از مواد دارویی در طول دوره پرورش جز آبزیان سبز به شمار می‌رود.

فلاحی درباره چرایی پرورش ماهی «تیلاپیا» در استان سمنان گفت: این ماهی در بیش از 140 کشور دنیا پرورش داده می‌شود که علاوه بر این‌که علاوه بر مزایای عمومی سایر آبزیان دارای مزیت‌هایی مانند امکان پرورش در آب‌های لب‌شور و غیرمتعارف نیز است.

وی دوره رشد سریع و تراکم‌پذیری بالا، ضریب تبدیل مناسب و تکثیر آسان و بازارپسندی مناسب، فیله پذیری و ارزش غذایی مطلوب، نیاز آبی کمتر نسبت به سایر آبزیان و مقاومت نسبت به بیماری‌ها را از دیگر مزیت‌های ماهی «تیلاپیا» عنوان کرد و گفت: این مزایا در آینده می‌تواند نقش مؤثری در امنیت غذایی کشور داشته باشد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: در حال حاضر در کشور تنها در 4 استان سمنان، یزد، خراسان جنوبی و قم پرورش ماهی «تیلاپیا» بلامانع اعلام ‌شده است.

فلاحی با بیان اینکه پرورش ماهی «تیلاپیا» در راستای توسعه آبزی‌پروری در استان سمنان است افزود: این بچه ماهیان به‌صورت ترویجی از محل اعتبارات منابع ملی خریداری و بین تولیدکنندگان و پرورش‌دهندگان و صاحبان منابع آبی توزیع‌شده است.

وی افزود: پیش‌بینی می‌شود با توجه به اقلیم استان و وجود صدها استخر ذخیره کشاورزی و منابع آبی شور در آینده شاهد افزایش و رونق توسعه تکثیر و پرورش ماهی تیلاپیا در استان سمنان باشیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید