Iranian Agriculture News Agency

استاندار سمنان:

استاندار سمنان گفت: سرانه دام عشایر استان سمنان سه برابر میانگین کشوری است.

سرانه دام عشایر استان سمنان سه برابر میانگین کشوری است

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، علیرضا آشناگر در جلسه شورای عشایری استان سمنان اظهار کرد: سرانه دام هر فرد عشایر در سطح کشور 113 رأس دام است که این عدد در استان سمنان 330 رأس یعنی حدود سه برابر نرم کشور است.

وی با اشاره به زندگی سرشار از شور و نشاط عشایر کشور گفت: زندگی عشایر باصفا و صمیمیت و به دور از آلودگی‌های صوتی و محیطی شهرهاست و بی‌شک خصیصه‌های طبیعت را می‌توان در زندگی عشایر به‌روشنی ملاحظه کرد.

استاندار سمنان اضافه کرد: صمیمیت، صفا و خلوص عشایر گرفته از صفای طبیعت و سخت‌کوشی، مقاومت و ایستادگی آنان نیز نمادی از ایستادگی کوه در طبیعت پیرامون آن‌ها است.

آشناگر از عشایر به‌عنوان قشری زحمتکش، مولد، مظلوم و کم‌ادعا نام برد و اظهار کرد: حضرت امام خمینی (ره) عشایر را ذخیره انقلاب نامیدند و بی‌تردید این جمله تنها یک شعار نبود، بلکه باور قلبی و اعتقاد محکم ایشان به این گروه دلسوز و پویای جامعه است.

وی گفت: عشایر از 40 سال پیش تاکنون با حضور درخشان در تمامی عرصه‌های مختلف نشان دادند که ظرفیتی قابل‌توجه برای اقتصاد کشور بوده و در دفاع از کیان و مرزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از هیچ‌گونه حمایت و کمکی دریغ نمی‌کنند.

استاندار سمنان با تشریح وضعیت عشایر استان سمنان و برجستگی‌های این قشر مؤثر استان گفت: عشایر استان سمنان بیش از 2.6 جمعیت کل استان سمنان را دارا بوده و با توجه به نرخ 72 درصدی سواد در میان عشایر، جزو باسوادترین گروه عشایری کشور محسوب شده و سرانه دام عشایر استان نیز با عدد 330 رأس دام در مقابل عدد 113 کشوری، تقریباً سه برابر نرم میانگین کشور است.

آشناگر به تنوع محصولات لبنی عشایر استان سمنان نیز اشاره و گفت: تولید ده‌ها محصول لبنی در میان عشایر استان سمنان، ویژگی خاص و منحصربه‌فردی است که نشان توانمندی و مهارت عشایر استان سمنان است.

وی با تأکید بر ضرورت خدمات‌رسانی به عشایر و رفع مشکلات و تأمین احتیاجات این گروه مولد کشور بر اهمیت آشنایی با زندگی آنان تأکید و اظهار کرد: امیدواریم طبیعت گردان و علاقه‌مندان به زندگی عشایر با سفر به استان سمنان و آشنایی با سبک زندگی این قشر زحمتکش و هنرمند استان، بیش‌ازپیش با ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان سمنان آشنا شوند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید