Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میامی گفت: در هفتمین روز از هفته جهاد کشاورزی پروژه بهینه‌سازی مصرف آب با اجرای سیستم آبیاری نوین بارانی در سطح 103 هکتار در میامی افتتاح شد.

103 هکتار سیستم آبیاری نوین این در شهرستان میامی افتتاح شد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، علی‌اصغر محمدی در حاشیه افتتاح این پروژه سیستم آبیاری نوین اظهار کرد: پروژه بهینه‌سازی مصرف آب با اجرای سیستم آبیاری نوین-بارانی در بخش مرکزی شهرستان میامی در سطح 103 هکتار افتتاح شد.

وی به میزان اعتبار برای اجرای این پروژه سیستم آبیاری نوین اشاره کرد و گفت: مجموع هزینه صرف شده برای اجرای این طرح 13 میلیارد و 52 میلیون ریال بوده است که بخشی از آن به‌صورت خودیاری بهره‌بردار و بخشی هم با تسهیلات دولتی تأمین‌شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میامی افزود: در راستای سیاست‌های کلی دولت در زمینه بهینه‌سازی و افزایش راندمان مصرف آب در بخش‌های مختلف کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی در جهت پیشبرد اهداف و ترغیب کشاورزان برای تجهیز مزارع خود به سیستم‌های نوین آبیاری اقدام به پرداخت تسهیلات در قالب یارانه بلاعوض دولتی کرد.

محمدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در سیستم سنتی راندمان آبیاری حداکثر 55 درصد است که با تغییر روش آبیاری به سیستم آبیاری بارانی این عدد به 75 درصد ارتقا پیدا می‌کند.

وی به برخی از مزایای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری اشاره کرد و گفت: با اجرای این سیستم‌ها، ضمن صرفه‌جویی در مصرف آب هزینه‌های کاشت داشت و برداشت نیز کاهش چشمگیری داشته و با کوتاه کردن دور آبیاری و راندمان تولید نیز به 2 برابر افزایش می‌یابد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میامی هدف از اجرای سیستم‌های آبیاری تحت‌فشار را ارتقای راندمان آبیاری، مدیریت بهره‌برداری از منابع زیرزمینی، تسهیل در مدیریت بهره‌وری آب و امکان پخش کود به همراه آب به‌صورت یکنواخت را برخی از اهداف اجرای این سیستم‌ها عنوان کرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید