Iranian Agriculture News Agency

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از وجود 59 هزار و 633 کلنی زنبورعسل در این استان خبر داد.

بیش از 59 هزار کلنی زنبورعسل در استان سمنان وجود دارد

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، مصطفی شاه‌حسینی، اظهار کرد: استان سمنان با توجه به تنوع اقلیم و وجود مراتع مستعد پرورش زنبورعسل از قابلیت خاصی برخوردار بوده و جذابیت زیادی برای بهره‌برداران در این بخش فراهم آورده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین آمار تعداد 862 زنبوردار با تعداد 59 هزار و 633 کلنی زنبورعسل در سال گذشته در استان فعال بودند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه حرفه زنبورداری در استان سمنان سبب ایجاد فرصت شغلی برای 983 نفر شده است افزود: سال گذشته 418 تن عسل مرغوب در استان تولید شد.

شاه‌حسینی خاطرنشان کرد: همچنین با فعالیت زنبورداران استان سمنان زمینه تولید سایر فرآورده‌های زنبورعسل مانند 3 هزار و 400 کیلوگرم گرده گل و یک هزار 700 کیلوگرم موم در این استان فراهم شد.

وی افزود: همین‌طور برخی از بهره‌برداران محصولات جانبی با ارزش دیگری مانند بره موم به میزان یک هزار و 300 کیلوگرم و ژله رویال به مقدار 11 کیلوگرم که در صنایع آرایشی بهداشتی و دارویی نقش بسزایی دارند را نیز استحصال کردند.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد: با توجه به بارندگی‌های مطلوب در سال زراعی گذشته و متعاقب آن افزایش پوشش گیاهی در مراتع، شاهد افزایش تولید عسل به میزان 45 درصد در مقایسه با سال 1397 بودیم.

شاه‌حسینی گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان در راستای پروژه‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش اشتغال و تولید در این بخش حمایت‌های لازم برای برگزاری دوره‌های آموزشی، تخصیص تسهیلات برای توسعه فعالیت زنبورداری و تأمین شکر موردنیاز برای تغذیه زمستان گذرانی را در برنامه‌های اجرایی خود دارد تا از امکانات موجود حداکثر بهره‌برداری صورت گیرد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید