Iranian Agriculture News Agency

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان:

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان از آبگیری سازه‌های مدیریت و کنترل هرز آب در مناطق بیابانی شهرستان پس از بارندگی‌های اخیر خبر داد و گفت: عملیات مدیریت و کنترل هرز آب در 3750 هکتار از اراضی بیابانی دامغان اجراشده است.

عملیات مدیریت و کنترل هرز آب در 3750 هکتار از اراضی بیابانی دامغان اجرا شد

به گزارش خبرگزاری ایانا از استان سمنان، علی‌اکبر عباسی راد اظهار کرد: عملیات کنترل هرز آب درواقع احداث بند‌های خاکی کوچک و هلالی با ظرفیت نگهداری حداقل 50 مترمکعب در هــر هکتار در مسیر آبراهه‌های کوچک است که به‌منظور جمع‌آوری و نفوذ هرز آب در خاک انجام می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه آب‌های سطحی ناشی از بارش‌ها به‌سادگی از دسترس خارج می‌شود افزود: با ایجاد این سازه‌های کوچک و اجرای طرح‌های کنترل هرز آب، آب‌های سطحی مدیریت و به تغذیه سفره‌های زیرزمینی کمک می‌شود.

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان ابراز داشت: عملیات مدیریت و کنترل هرز آب از سال 1384 در شهرستان دامغان آغاز تاکنون بیش از سه هزار و 750 هکتار از اراضی بیابانی شهرستان تحت اجرای این عملیات قرار گرفته است.

عباسی راد اضافه کرد: کشت بذور گونه‌های مختلف گیاهی در پشت این سد‌های خاکی منجر به بهبود پوشش گیاهی و جلوگیری از بیابان‌زایی در منطقه می‌شود که این اداره نسبت به کشت بذور گیاهان بیابانی همچون درمنه، تاغ، اشنان در پشت این سازه‌ها اقدام کرده است.

وی گفت: اجرای این قبیل پروژه‌ها علاوه بر جــلوگیری از هدر رفت آب و فرسایش خاک، سبب تغذیه سفــره‌های آب زیرزمینی شده و شرایط را برای بهـبود تولید علوفه و پوشش گیاهی در مراتع فراهـــم می‌کند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید