Iranian Agriculture News Agency

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود:

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: طرح‌های آبخیزداری باهدف کنترل سیلاب در این شهرستان اجرایی می‌شود.

طرح‌های آبخیزداری باهدف کنترل سیلاب در شاهرود اجرایی می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، محمدرضا کشاورزیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه وجود بندهای خاکی مانع از بروز بحران در مناطق خار توران، سطوه و بیارجمند شده است، اظهار کرد: بند زرین‌کمر شاهرود در پی بارندگی‌های اخیر سرریز شد.

وی با بیان اینکه نقش واقعی طرح‌های آبخیزداری در بارش‌های اخیر در شاهرود و بحران نمایان شده است، ابراز داشت: به همین منظور ادامه این پروژه‌ها در حال حاضر باهدف کنترل سیلاب در شهرستان اجرایی می‌شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود با اشاره به بارش‌های اخیر و جاری شدن آب سطحی و تشکیل سیل در برخی از مناطق شاهرود که خسارتی را نیز به دنبال داشت، افزود: خوشبختانه درجاهایی که طرح‌های مهار سیل و رسوب و افزایش نفوذپذیری آب‌ها در قالب‌بندهای خاکی و سنگی ملاتی به اجرا درآمد این پروژه‌ها نقش پایداری خود را آشکار کرده و سبب شد که روستاها و آبادی‌های آن حوزه آبخیز از خطرات سیل در امان باشند.

کشاورزیان با بیان اینکه در صورت نبود عملیات آبخیزداری مناطق خار توران، سطوه، بیارجمند دچار آسیب شدید می‌شدند، ابراز داشت: در اکثر مناطق بندهای منابع طبیعی سرریز و آب‌های جاری در مسیر طرح‌ها جاری شدند و نفوذپذیری آب به حداکثر خود رسید که باید گفت سرریز شدن بندهای، زرین‌کمر و دیگر بندها جلوه خاصی به منطقه بخشیده است.

وی افزود: برای جلوگیری از فرسایش خاک و رسوب‌دهی، کنترل هرز آب‌ها و بهره‌وری بهینه از نزولات آسمانی و جلوگیری از خسارت احتمالی و همچنین ذخیره آب برای تولید، تغذیه و افزایش سفره‌های آب‌های زیرزمینی نیازمند به طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری هستیم و این مهم همکاری و مشارکت دستگاه‌های مربوط را نیز می‌طلبد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید