Iranian Agriculture News Agency

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان:

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان با اشاره به احداث مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی در روستای اعلای این شهرستان گفت: توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای در شهرستان سمنان بر اساس سیاست‌های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار است.

حجم ویدیو: 7.70M | مدت زمان ویدیو: 00:03:25

به گزارش خبرنگار ایانا در سمنان، علی شاهی عصر امروز در حاشیه بازدید از مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و پرورش ماهیان زینتی روستای اعلای سمنان اظهار داشت: افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی، کاهش مصرف آب، تولید محصولات کشاورزی در تمام طول سال و کاهش هزینه‌های تمام‌شده تولید محصولات کشاورزی ازجمله مزیت‌های توسعه گلخانه‌هاست که در شهرستان سمنان نیز مانند دیگر شهرستان‌های استان سمنان پیگیری می‌شود.

وی با اشاره به مشخصات مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی در حال احداث در روستای اعلا سمنان افزود: این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای در زمینی به مساحت 31.2 هکتار در دست احداث است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان وی با اشاره به اینکه 28 قطعه گلخانه‌ای 6 هزار مترمربعی در 22 هکتار از این اراضی احداث می‌شود اضافه کرد: این مجتمع بزرگ همچنین شامل 22 استخر 500 متری پرورش ماهی است.

شاهی با اشاره به اینکه 2 هزار و 800 مترمربع به‌عنوان ساختمان سورتینگ، بسته‌بندی و انبار این مجتمع در نظر گرفته‌شده است عنوان کرد: این مجتمع همچنین شامل باغات پسته و انار است که به ترتیب با مساحت‌های سه و 2 هکتار در حال احداث است.

وی با بیان اینکه کار احداث این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی از شهریور سال گذشته آغازشده است؛ از پیشرفت 15 درصدی احداث این پروژه خبر داد و عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های انجام‌شده این پروژه در شهریورماه سال 1400 تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای تأمین آب موردنیاز این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی خاطرنشان کرد: آب موردنیاز این مجتمع از طریق حفر یک حلقه چاه عمیق با دبی 20 لیتر بر ثانیه و با حجم برداشت سالانه 216 هزار مترمکعب تأمین‌شده و سختی آب استحصالی یک هزار و یک‌صد میلی موس بر مترمکعب است.

شاهی خاطرنشان کرد: برای این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای یک استخر ذخیره آب از جنس «پلیتون» با گنجایش 800 مترمکعب احداث می‌شود.

وی با اشاره به پیش‌بینی میزان تولید محصولات مختلف در این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای تصریح کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها در این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای سالانه سه هزار و 400 تن سبزی و صیفی و یک‌میلیون و یک‌صد هزار قطعه ماهی زینتی تولید می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری در این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و تولید ماهیان زینتی اظهار داشت: مجموع سرمایه‌گذاری برای احداث این مجتمع بزرگ 817 میلیارد ریال است که 660 میلیارد ریال آن برای واحدهای گلخانه‌ای و 157 میلیارد ریال آن در حوزه تولید ماهیان زینتی هزینه می‌شود.

انتهای پیام

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید