Iranian Agriculture News Agency

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در استان سمنان راه‌اندازی شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از راه‌اندازی سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در راستای مبارزه با مفاسد اقتصادی خبر داد.

سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در استان سمنان راه‌اندازی شد

به گزارش خبرنگار ایانا در سمنان، جعفر مرادی حقیقی در جمع خبرنگاران بیان کرد: این سامانه از ابتدای تیرماه در استان راه‌اندازی شد و هم‌اکنون یگان حفاظت و اداره حقوقی منابع طبیعی به‌صورت درون‌سازمانی از این پنجره واحد استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه تکمیل این سامانه در دستور کار است، اضافه کرد: کاهش بار مراجعات حضوری، ارتقای ضریب سلامت بالای کار، سرعت اجرای کار برای متقاضیان، کاهش انرژی و بهره‌وری بالا از مزایای راه‌اندازی این سامانه است.

مرادی حقیقی بابیان اینکه در سال گذشته نشست‌هایی با حضور سران قوا به‌منظور راه‌اندازی این سامانه برگزار شد، ادامه داد: این سامانه در انتهای سال ۱۴۰۱ راه‌اندازی شد و با ابلاغ دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی مدیر راهبردی و هماهنگی امور سامانه پنجره واحد به ریاست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور داده شد و رئیس این سامانه هم معاون اول رئیس‌جمهور است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تاکید کد: در این رابطه آموزش‌هایی توسط سازمان منابع طبیعی کشور به‌صورت حضوری و ویدئوکنفرانسی برای دستگاه‌های مرتبط برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه در سامانه مشخص ‌شده دستگاه‌های دارای اراضی در آن پنجره چه مواردی را طبق شیوه‌نامه بارگذاری کنند، خاطرنشان کرد: این پنجره واحد طوری طراحی‌شده که سامانه‌ها بتوانند به یکدیگر بپیوندند.

وی ادامه داد: اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان سمنان برای اینکه دستگاه‌ها بتوانند این کار را انجام دهند با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همکاری دارد که اگر مشکلی در این رابطه بود، رفع شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان یادآور شد: تمامی شیوه‌نامه‌های ابلاغی کشور به دستگاه‌های مربوطه توسط معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری اطلاع‌رسانی شده است.

وی به برگزاری نشست شورای حفظ حقوق بیت‌المال به ریاست دادگستری و دادستان استان و با حضور مسئولان عالی در این رابطه اشاره کرد و گفت: مقرر شد با توجه به راه‌اندازی این سامانه از اول تیرماه در استان نسبت به تکمیل این پنجره با سرعت اقدام شود.

مرادی حقیقی یادآور شد: تقاضای گواهی مستثنیات برای فروش و یا هر کار توسعه‌ای که قصد بر انجام آن دارند، در این پنجره واحد انجام می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود: با این اقدام پیشخوان دولت متقاضیان را به پنجره واحد پیوند داده و تحت این پنجره گواهی مستثنیات توسط منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان‌ها صادر می‌شود که در این رابطه امید است استان سمنان جزء استان‌های برتر کشور شود.

وی با اشاره به اینکه راه‌اندازی پنجره واحد مدیریت زمین یکی ازجمله موارد ضروری برای استان سمنان بود، ادامه داد: مقررشده در کشور قراردادی با ماهواره خیام منعقد شود تا تغییرات عرصه‌ها را در این سامانه به‌صورت اخطارهای تعریف‌شده به استان‌ها اعلام شود تا اینکه اداره‌های منابع طبیعی‌ سطح کشور درزمینهٔ حفاظت منابع طبیعی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی پیگیری کنند.

وی اضافه کرد: پیشخوان‌های مدیریتی مهم برای این سامانه تعریف‌شده که در آن عوامل نظارتی می‌توانند نظارت خود را به این پنجره واحد داشته باشند تا ضریب سلامت کار را ارتقا داده و همچنین سرعت اجرای کار را برای متقاضیان افزایش دهند.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید