Iranian Agriculture News Agency

اجرای پروژه بند سنگ و ملات با اعتبار بیش از دو میلیارد تومان در حوضه آسوران- جاشلوبار

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدی‌شهر در تور رسانه‌ای از اجرای پروژه بند سنگ و ملات با اعتبار دو میلیارد و 59 میلیون تومان در حوضه آسوران- جاشلوبار خبر داد.

اجرای پروژه بند سنگ و ملات با اعتبار بیش از دو میلیارد تومان در حوضه آسوران- جاشلوبار

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، حیدر واحدمطلق بیان کرد: پروژه بند سنگ و ملات در حوضه آبخیز شهرستان مهدی‌شهر به حجم دو هزار و 758 مترمکعب و با دو میلیارد و 59 میلیون تومان با ارتفاع چهار تا پنج متر از محل اعتبارات اسناد خزانه سال 1400 انجام شده است .

وی بیان کرد: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و حجم بالای برداشت آب از سطح سفره‌های زیرزمینی که باعث به هم خوردن توازن آب ورودی و خروجی حوضه آبخیزشهرستان  مهدی‌شهر شده، بهترین راه جلوگیری از فرایند افت سطح آب‌های زیرزمینی، اقدامات آبخیزداری است.

حیدر واحد مطلق اضافه کرد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌توان با کنترل، مهار و بهره‌وری از سیلاب‌ها، اثر پدیده‌هایی نظیر خشکسالی را به‌شدت کاهش داد و از خسارات سیلاب‌ها جلوگیری کرد. این مهم در بند سنگ و ملات حوضه آبخیز وروار قابل رویت است.

حیدر واحدمطلق ادامه داد: این‌گونه عملیات در پروژه‌های آبخیزداری بر اساس کاربری خاص اراضی در عرصه‌های آبخیز استان سمنان طراحی و اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه انتخاب عملیات مکانیکی برای اصلاح آبخیز احتیاج به شناخت عوامل مختلف حوضه دارد، توضیح داد: نفوذپذیری کم نزولات آسمانی در خاک حوضه و جاری شدن روان‌آب‌های شدید سطحی، به‌ویژه در فصل چرا که زمین فاقد پوشش گیاهی است، از یک سو و ریزش رگبارهای شدید بهاره از سوی دیگر، باعث تجمع و تمرکز آب در آبراهه‌های حوضه شده و در نتیجه فرسایش را تشدید می‌کند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدی‌شهر گفت: بعضی از این روش‌ها، موجب کاهش طول شیب دامنه‌ها و تعدادی هم موجب حذف شیب دامنه‌ها می‌شود و از آنجا که شیب و طول آن طبق مدل فرسایش جهانی در کاهش مقدار فرسایش خاک مؤثر است، اجرای این پروژه‌های آبخیزداری در کاهش فرسایش و روان‌آب تأثیرگذار خواهد بود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید