Iranian Agriculture News Agency

تجهیز و احیای نهالستان‌ها در کل کشور

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت با بیان اینکه تولید نهال در طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در استان سمنان بدون تعطیلی ادامه دارد گفت: تجهیز و احیای نهالستان‌ها در کل کشور در دستور کار است.

 تجهیز و احیای نهالستان‌ها در کل کشور

به گزارش خبرنگار ایانا در سمنان، رضا احمدی در جمع خبرنگاران از احیای ۶۶ نهالستان بیابانی و مرتعی خبر داد و بیان کرد: تعداد نهالستان‌های کشور به 192 مورد رسیده است.  

وی بابیان اینکه از این ۶۶ نهالستان احیاشده، ۴۴ نهالستان بیابانی و ۲۲ مورد نهالستان مرتعی است، افزود: ۶۶ نهالستان درگذشته متروکه شده بودند که با اجرای طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، این نهالستان‌ها تجهیز و وارد چرخه تولیدشده‌اند.

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت اضافه کرد: ۴۴ نهالستان بیابانی در ۲۱ استان بیابانی و ۲۲ نهالستان مرتعی در ۱۸ استان ازجمله استان سمنان نهالستان بیابانی حسن‌آباد دامغان تجهیز و راه‌اندازی شدند.

احمدی بیان کرد: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۴۰ گونه جنگلی، فضای سبزی و سریع ارشد سازگار با شرایط استان نظیر ارس، بنه، ارغون، سنجد، عناب، زرشک جنگلی، زبان‌گنجشک، زیتون‌تلخ، توت و … در نهالستان‌های استان تولید شد.

وی اضافه کرد: در مباحث مردمی و مشارکت، بخشی از درختکاری را صاحبان صنایع انجام می‌دهند و در اراضی کشاورزی مدیریت با مردم است.

مجری طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت در کشور همچنین گفت: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت یک طرح مکان محور است و تمامی درختان در مکان‌های مطالعه شده کاشته می‌شود.

احمدی همچنین بیان کرد: تمامی عرصه‌هایی که جنگل‌کاری می‌شود فرم شناسنامه فنی دارد. آنلاین در سامانه بارگذاری می‌شود و دستورالعمل‌های نهال‌کاری و بذرکاری بر اساس ذخیره نزولات است.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید ۴۴ نهالستان بیابانی احیاشده بیش از ۱۰۰ میلیون اصله نهال و ۲۲ نهالستان مرتعی بیش از ۱۳۰ میلیون اصله نهال در سال است.طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت باهدف افزایش سرانه جنگل و فضای سبز کشور در بازه زمانی ۴ ساله (۱۴۰۲ تا ۱۴۰۵) در کشور اجرا می‌شود. 

احمدی مجموع سطح نهالستان‌های کشور را در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار هکتار عنوان کرد و گفت: برآورد می‌شود امسال با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده جهش تولید نهال‌های جنگلی در کشور اتفاق بیفتد.

وی طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت را از طرح‌های شاخص سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری دانست و گفت: تولید سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال مورد تأکید مقام معظم رهبری در هفته منابع طبیعی و آبخیزداری سال 1401 بوده و دستور رئیس‌جمهور به وزارت جهاد کشاورزی و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری  به مسئولین و مردم صادر و ابلاغ‌شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید