Iranian Agriculture News Agency

اشتغال‌زایی ۱۰۰۰ نفری توسط زنبورداران استان سمنان؛ تولید عسل در استان سمنان از مرز ۴۰ تن گذشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اشغال زایی ۱۰۰۰ نفری توسط زنبورداران این استان گفت: تولید عسل در استان سمنان از مرز ۴۰ تن گذشت.

اشتغال‌زایی ۱۰۰۰ نفری توسط زنبورداران استان سمنان؛ تولید عسل در استان سمنان از مرز ۴۰ تن گذشت

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، محمدرضا قاسمی اظهار کرد: هرساله سرشماری زنبورستان‌های استان سمنان هم‌زمان با سراسر کشور در فصل پاییز انجام می‌شود و امسال هم این فرایند با همکاری زنبورداران این استان انجام شده است.

وی افزود: زنبورداران به‌منظور شمارش کلنی‌های زنبورعسل و تکمیل فرم بازدید از زنبورستان‌ها به مراکز جهاد کشاورزی یا مدیریت‌های جهاد کشاورزی در شهرستان‌ها مراجعه کرده‌اند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به آخرین نتایج سرشماری زنبورستان‌های این استان عنوان کرد: در استان سمنان با توجه به تنوع گیاهان مرتعی شهد زا، تعداد ۸۶۰ نفر زنبوردار با ۶۲ هزار و ۵۷۵ کلنی زنبورعسل مدرن در زمینه پرورش زنبورعسل مشغول به کار هستند.

قاسمی اضافه کرد: میزان اشتغال‌زایی در بخش زنبورداری استان سمنان به بیش از یک هزار نفر می‌رسد که رقم قابل‌توجهی است.

وی افزود: در سال زراعی گذشته در استان سمنان بیش از ۴۰ تن عسل، بیش از ۱۵ هزار کیلوگرم موم عسل، حدود پنج هزار کیلوگرم گرده گل، یک هزار و ۸۱۵‌‌‌‌ کیلوگرم بره موم و ۳۳٫۴ کیلوگرم ژل رویال توسط بهره‌برداران بخش زنبورداری تولید شده است.

قاسمی با بیان اینکه این میزان تولیدات مرتبط با زنبورستان‌های استان سمنان بیش از نیاز این استان است تصریح کرد: مازاد تولیدات این بخش در استان سمنان به استان‌های مجاور ارسال شده و در بازارهای این استان‌ها به فروش می‌رسد.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید