Iranian Agriculture News Agency

ساداتی نژاد:

الگوی کشت از هفته آینده در کشور اجرا می‌شود

اعمال کمک های فنی اعتباری وزارت جهاد کشاورزی بر اساس الگوی کشت

وزیر جهاد کشاورزی گفت: اجرای الگوی کشت از هفته آینده در کشور اجرا می‌شود.

الگوی کشت از هفته آینده در کشور اجرا می‌شود

به گزارش خبرنگار ایانا در استان سمنان، سیدجواد ساداتی نژاد  وزیر جهادکشاورزی  ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به برگزاری جشنواره پسته در استان سمنان، اظهار کرد: پسته دامغان رتبه پنجم را در کشور از حیث سطح زیر کشت دارد. 

وی افزود: پسته دامغان از حیث عملکرد رتبه نخست را در کشور دارد که این شاخصه ممتازی است که برای ما در وزارت جهاد کشاورزی بسیار حائز اهمیت است و این امر نتیجه تلاش و سخت کوشی باغداران در استان سمنان در بحث نوسازی باغات، تغذیه درست و افزایش بهره وری است که امیدواریم با حمایت ها و برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه شاهد رشد بیشتر و ترویج آن به سایر استان ها باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: الگوی کشت موضوعی است که شاید سابقه 50ساله در کشور دارد و با سختی هایی در اجرا تا به امروز مواجه بوده و بر اساس قانون، دولت سیزدهم پای ابلاغ این طرح ایستاده است و تلاش می کند موانع اجرای الگوی کشت را در کشور برطرف کند.

ساداتی نژاد اضافه کرد: این الزامات را با توجه به برنامه ریزی هایی که شده در سطح کارگروه ملی الگوی کشت با دستور رئیس جمهور ابلاغ شد و با حضور معاون اول رئیس جمهور و حضور دستگاه های مختلف اجرا خواهد شد.

وی بیان کرد: در استان ها استانداران رئیس کارگروه استانی الگوی کشت هستند تا هماهنگی های لازم بین دستگاهی را برقرار کنند و بتوانیم این بار الگوی کشت را در کشور بر این اساس عملیاتی کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: تمام کمک های فنی اعتباری وزارت جهاد کشاورزی بر اساس الگوی کشت جاری و در استان های مختلف کشور اعمال می شود.

ساداتی نژاد افزود: با موافقتی که در شورای عالی انجام شد یارانه بخشودگی آب بها و برق بها با هم روی الگوی کشت اعمال می شود و تلاش ما بر این است که عوارض صادرات را برای کاهش تولید محصولات آب بر و افزایش محصولات استراتژیک که دستور مقام معظم رهبری نیز هست را در الگوی کشت عملیاتی کنیم که به همه استان ها ابلاغ شده و برنامه اقدام را از هفته آینده  در تک تک استان ها اجرا خواهیم کرد.

وی گفت: در سال 1402 ردیف اجرای الگوی کشت را در بودجه خواهیم داشت تا بتوانیم الزامات الگوی کشت را از آن محل اجرایی کنیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید