Iranian Agriculture News Agency

معاون گمرک ایران درخصوص اطلاعیۀ بانک مرکزی درباره مشکل برنج‌های رسوبی اعلام کرد: صادر نشدن کد رهگیری بانک مرکزی مانع از ترخیص کالا و علت اصلی رسوب کالا در گمرک است.

دلایل رسوب برنج‌های وارداتی در گمرکات و بنادر کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مهرداد جمال ارونقی معاون گمرک ایران در گفتگوی ۱۸:۳۰ با اعلام اینکه حدود ۷.۵ میلیون تن کالای اساسی و غیر اساسی در بنادر کشور دپو شده است، تاکید کرد: اخذ ثبت سفارش برای کلیه کالا‌ها الزامی است.

او گفت: تا وقتی که این کد ارائه نشود کالا‌ها هم در گمرک باقی خواهند ماند.

معاون گمرک ایران افزود: کالایی که بر اثر مشکلات ترخیص بیش از ۴ ماه در گمرک دپو شود، رسوبی محسوب می‌شود.

 

 
مهرداد جمال ارونقی تاکید کرد: صادر نشدن کد رهگیری بانک مرکزی مانع از ترخیص کالا و علت اصلی دپو شدنِ کالا در گمرک می شود.
معاون گمرک ایران تصریح کرد: بانک مرکزی در اطلاعیۀ خود اشاره کرده است «درحال حاضر تمام کالا‌های برنج موجود در گمرکات کشور که واردکننده، متقاضی ارز با نرخ نیمایی باشد، براساس فهرست اعلامی وزارت صمت، دارای تخصیص ارز از بانک مرکزی هستند»، اما اشاره ننموده است که با «تخصیص ارز»، کالایی قابل ترخیص از گمرکات نیست و این ارائه کد رهگیری بانک است که اجازه ترخیص کالا به گمرک می‌دهد.
مهرداد جمال ارونقی ادامه داد: از ابتدای امسال تا ۴ آبانماه ۹۹، ۵۸۰ هزار تن برنج به ارزش ۵۳۳ میلیون دلار از گمرکات کشور ترخیص شده است که این میزان ترخیص در مقایسه با مدت مشابه (۹۸۶ هزار تن به ارزش یک میلیارد دلار) از نظر وزنی ۴۱ درصد و از نظر ارزشی ۴۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

مدیرکل تعهدات ارزی بانک مرکزی در ادامه برنامه تلفنی گفت: برای ترخیص کالا باید فرایند تخصیص کالا، چگونگی تامین ارز و سپس صدور کدرهگیری طی شود.

شیوا راوشی افزود: در چند روز گذشته ۲۰۰ میلیون دلار برای تامین ارز واردات برنج تخصیص یافته است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید