Iranian Agriculture News Agency

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: در تعیین قیمت شیرخام باید حاشیه سود دامداران نیز مدنظر قرار گرفته شود، قیمت ۲ هزار و ۹۰۰ تومانی شیر زیان دامداران را به همراه دارد.

حاشیه سود دامداران در تعیین نرخ شیر دیده شود

جلال محمودزاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص تعیین قیمت خرید شیر از دامداری‌ها، گفت: قیمت شیر خریداری شده از دامداران و تولیدکنندگان بسیار پایین بوده اما از سوی دیگر قیمت علوفه و نهاده دامی افزایش چشمگیری را تجربه کرده است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دامداران هر کیلوگرم یونجه را 3 هزار و 500 تومان خریداری می‌کنند، تصریح کرد: ضریب تبدیل یونجه به شیر کمتر از 50 درصد بوده، با این احتساب هزینه تولید هرکیلوگرم شیر بالاتر از 3 هزار تومان است.

 

جلال محمود زاده در مناظره خبری خبرگزاری خانه ملت در مورد دریاچه ارومیه

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه هزینه تولید هرکیلوگرم شیر برای دامدارانی که علوفه مورد نیاز خود را تولید می‌کنند نیز کمتر از 3 هزار تومان نیست، ادامه داد: شیر خام از دامداران با قیمت پایین‌تری از آب آشامیدنی بسته بندی شده خریداری می‌شود، قیمت 2 هزار و 900 تومانی شیر زیان دامداران را به همراه دارد.

وی با تاکید بر اینکه در تعیین قیمت شیرخام باید حاشیه سود دامداران نیز مدنظر قرار گرفته شود، عنوان کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه دولت موظف است عوارض واردات و تولید نوشابه‌های گازدار را صرف یارانه شیر کند تا این محصول با قیمت پایین‌تری در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.

محمودزاده، ادامه داد: در حال حاضر مصرف سرانه نوشابه گاز در ایران 4 برابر کشورهای اروپایی بوده اما مصرف شیر یک چارم کشورهای دیگر است، دولت با اجرای قانون می‌تواند مصرف شیر را افزایش و منفعت دامداران را فراهم کند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: در صورتی که تولید شیر برای دامداران صرفه اقتصادی نداشته باشد به سمت تعطیلی واحدهای تولیدی خود می‌روند و کشور با کمبود شیر مواجه می‌شود و نیاز به واردات پیدا می‌کنیم./

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید