Iranian Agriculture News Agency

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مدیر عامل صندوق پنبه گفت: برآورد‌ می شود امسال ۸۰ هزار تن پنبه تصفیه شده استحصال شود که ۳۰ درصد نسبت به سال قبل رشد دارد.

رشد ۳۰ درصدی تولید طلای سفید/ پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن پنبه در کشور وجود دارد

محمد حسین کاویانی مدیر عامل صندوق پنبه کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از رشد ۳۰ درصدی تولید پنبه خبر داد و گفت: امسال برآورد‌ها حاکی از آن است که سطح زیر کشت پنبه به ۱۰۰ هزار هکتار برسد که از این میزان ۲۵۰ هزار تن وش و ۸۰ هزار تن پنبه تصفیه شده استحصال می‌شود که این میزان نسبت به سال قبل ۲۵ تا ۳۰ درصد رشد دارد.

وی با اشاره به اینکه کشت بهاره پنبه تمام شده است، افزود: کشت دوم پنبه بعد از برداشت محصولاتی همچون نخود فرنگی، باقالی، سیب زمینی و جو و در حد امکان گندمی که در پاییز کشت شده است، انجام می‌شود.

کاویانی از ورود بذر خارجی از کشور‌های ترکیه و یونان خبر داد و گفت: بذر داخل توسط موسسه تحقیقات پنبه در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

مدیر عامل صندوق پنبه درباره آخرین وضعیت واردات پنبه بیان کرد: بنابر آمار در سال گذشته ۹۷ هزار تن پنبه وارد کشور شده است و از ابتدای فروردین امسال به سبب شیوع ویروس کرونا و بسته شدن راه‌های ارتباطی ایران با کشور‌های آسیای میانه وارداتی نداشتیم که امیدواریم هر چه سریع بازگشایی شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۷ تا ۸ هزار تن در کارخانه‌های پنبه پاک کنی موجود نیست، گفت: با توجه به آغاز برداشت پنبه از ابتدای مهر حداقل نیاز است که ۳۰ هزار تن پنبه دیگر از خارج وارد کشور شود تا نیاز صنایع نساجی مرتفع شود.

 خودکفایی تولید پنبه دست یافتنی است

کاویانی با اشاره به اینکه خودکفایی تولید پنبه دور از انتظار نیست، بیان کرد: در سال‌های نه چندان دور ۳۵۰ تا ۳۶۰ هزار تن پنبه در کشور تولید شد و هم اکنون پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن تولید پنبه در کشور موجود است.

مدیر عامل صند‌وق پنبه ادامه داد: کشاورزان کشت دوم پنبه را به دلیل عدم صرفه اقتصادی می‌کارند که زمان برداشت آن همزمان با فصل زمستان است که متاسفانه کارگر به حد نیاز وجود ندارد، از این رو استفاده از ماشین آلات برداشت پنبه یکی از راهکار‌های مناسب کاهش هزینه‌های کشاورزان است.

به گفته کاویانی، توزیع بذور مناسب در اختیار کشاورزان و توسعه زراعت مکانیزه راهی برای دستیابی به خودکفایی پنبه و تولید ۲۰۰ هزار تن پنبه تصفیه شده است.

این مقام مسئول درباره تاثیر قاچاق پوشاک بر کاهش تولید پنبه تصریح کرد: در بسیاری از کشور‌ها به دلیل پرداخت یارانه به نخ و پارچه، قیمت تمام شده بسیار کمتر از تولید داخل تمام می‌شود که این امر انگیزه قاچاق پوشاک را به سبب داشتن صرفه اقتصادی بالا می‌برد.

به گفته وی، اگر دولت همانند سایر دانه های روغنی اقدام به خرید تضمینی تخم پنبه از کشاورزان کند، این حمایت در ارتقای درآمد کشاورزان، افزایش عملکرد در واحد سطح و کاهش قیمت پنبه تصفیه شده تاثیر بسزایی دارد.

این‌ مقام‌ مسئول درباره تاثیر قاچاق پوشاک و واردات بی رویه پنبه بر از بین رفتن خوداتکایی تولید طلای سفید اظهار کرد: در جلسه ای که با مدیر کل صنایع نساجی داشتیم، نگرانی های خود پیرامون واردات بی رویه نخ را مطرح کردیم که ایشان مدعی بودند مجوز واردات بی حد و حصر را ندادند که با این وجود جای این سوال مطرح است آیا امکان واردات ۲۰۰ کانتینر نخ از طریق قاچاق وجود دارد؟

مدیر عامل صندوق پنبه افزود: با وجود بهره بالای تسهیلات بانکی، قاچاق، واردات بی رویه نخ و پنبه قیمت تمام شده تولید داخل بالا می رود که با این وجود امکان دستیابی مجدد به خودکفایی در داخل وجود ندارد، از این رو مسئولان امر همانند سایر کشورها باید امتیازات حمایتی برای تولیدکنندگان در نظر بگیرند تا با وجود حجم بالای قاچاق‌ پوشاک و نخ، آسیبی به تولید داخل وارد نشود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه خودکفایی تولید پنبه دور از انتظار نیست، بیان کرد: در سال‌های نه چندان دور ۳۵۰ تا ۳۶۰ هزار تن پنبه در کشور تولید شد و هم اکنون پتانسیل تولید ۵۰۰ هزار تن تولید پنبه در کشور موجود است.

مدیر عامل صند‌وق پنبه ادامه داد: کشاورزان کشت دوم پنبه را به دلیل عدم صرفه اقتصادی می‌کارند که زمان برداشت آن همزمان با فصل زمستان است که متاسفانه کارگر به حد نیاز وجود ندارد، از این رو استفاده از ماشین آلات برداشت پنبه یکی از راهکار‌های مناسب کاهش هزینه‌های کشاورزان است.

به گفته کاویانی، توزیع بذور مناسب در اختیار کشاورزان و توسعه زراعت مکانیزه راهی برای دستیابی به خودکفایی پنبه و تولید ۲۰۰ هزار تن پنبه تصفیه شده است.

کاویانی درباره اینکه آیا امکان خوداتکایی تولید پنبه در کشور وجود دارد، افزود: وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد که سطح زیر کشت پنبه در دامنه ۸۰ تا ۸۵ هزار هکتار بماند، اما در مقابل عملکرد تولید را به ۴ تا ۵ تن در هکتار افزایش دهد که در صورت تحقق این امر خودکفایی پنبه دور از انتظار نیست.

وی توزیع بذور پرمحصول میان کشاورزان، استفاده از تکنولوژی مناسب و قیمت مناسب محصول را از جمله عوامل افزایش تولید پنبه اعلام کرد و گفت: هم اکنون قیمت بالای برنج در استان‌های شمالی مانع کشت پنبه شده است، از این رو تا زمانیکه تکنولوژی کامل نشود، نباید انتظار خودکفایی محصول را داشت. گرچه سابقه تولید ۳۰۰ هزار تن پنبه و صادرات ۱۰۰ هزار تن پنبه تنها از استان گلستان را داشتیم.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید