Iranian Agriculture News Agency

اکبری:

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: بخش کشاورزی در سال جهش تولید می‌تواند کارگشا باشد و بخش بسیار زیادی از مشکلات کشور را با تکمیل زنجیره تولید و حذف واسطه‌های غیرضروری برطرف کند.

بخش کشاورزی تکیه‌گاه کشور در سال جهش تولید

علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص نقش تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی و حذف واسطه‌های غیر ضروری در جهش تولید، گفت: بسیاری از اقلام کشاورزی تولیدی که در شبکه توزیع قرار می‌گیرند بین واسطه‌های غیرضروری دست به دست می‌شوند و این موضوع باعث شده تا شاهد اختلاف قیمت ده برابری محصول از مزرعه تا سفره مردم باشیم و منابع حاصل از آن به جیب تولیدکنندگان نیز نمی‌روند.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تکمیل زنجیره تولید طی سال‌های اخیر در دستورکار دولت قرار داشته و به عنوان یک راهبرد پیگیری می‌شود، ادامه داد: اگر دولت موفق شود تکمیل زنجیره تولید را در بخش‌های مختلف اجرایی کند منابع اولیه آن به تولیدکنندگان باز می‌گردد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید تشکل‌هایی در زنجیره تولید ایجاد و از نظر مدیریتی، حقوقی و آموزشی مورد حمایت قرار بگیرند تا بتوانند منافع خود را حفظ کنند،عنوان کرد: ایجاد و حمایت از تشکل‌ها در زنجیره تولید می‌تواند در مواقعی که بازار با کمبود و افزایش قیمت مواجه می‌شود بسیار کمک کننده باشد؛ اما این موضوع نیاز به برنامه ریزی و جذب اعتماد دارد.

وی با بیان اینکه در بسیاری از قسمت‌ها، صنایع تکیمیلی محصولات کشاورزی کامل نیست و بر اساس آمار حدود 25 درصد از محصولات باغی کشور تبدیل به ضایعات می‌شود، تصریح کرد: دورریز 25درصد از محصولات باغی به دلیل ضعف در سیستم صنایع تبدیلی رقم بسیار بالایی است که با استفاده از تکنولوژی‌های نوین باید در چره مصرف دامی و خوراکی قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی در دوران تحریم نشان داد که می‌تواند روی پای خود به ایستد و صادرات نیز داشته باشد، خاطرنشان کرد: حوزه کشاورزی در سال جهش تولید می‌تواند کارگشا باشد و بخش بسیار زیادی از مشکلات کشور را برطرف کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید