Iranian Agriculture News Agency

میوه‌ای با خواص دارویی،

هندوانه ابوجهل که در اصطلاح محلی جنوب سیستان و بلوچستان به «کل کشتگ بلوچی» معروف است با فواید زیاد دارویی در نقاط بیابانی و صحراهای خاش سیستان و بلوچستان می روید.

هندوانه ابوجهل یا «کل کشتگ بلوچی» با فواید زیاد

به گزارش ایرنا هندوانه ابوجهل یا همان کل کشتگ بلوچی میوه‌ای شبیه هندوانه ولی در اندازه بسیار کوچک‌تر و با طعمی تلخ است که در فارسی با نام‌های خربزه روباه، کدوی تلخ، سیب تلخ و در عربی با نام‌های حنظل، مراره الصحاری و علقم نام‌ برده شده، بوشهری ها به آن خیار گرگو می گویند و نام علمی آن Citrullus colocynthis است.
این گیاه در مناطق مدیترانه ای، هند، سیلان و شمال آفریقا پرورش می یابد و در ایران نیز در لرستان، فارس، کرمان، نقاط بیابانی و صحراهایی سیستان و بلوچستان از جمله خاش، یزد، خراسان، اصفهان، سمنان و برخی مناطق دیگر به صورت وحشی می روید.
این گیاه به خانواده خیار و کدو تعلق دارد و میوه ای زردرنگ، تلخ مزه و با بویی تند و دانه های زیاد است.
در این گیاه عصاره کوکوربیتاسین با خواص درمانی بیماری دیابت وجود دارد، میوه این گیاه دارای خاصیت مسهل قوی بوده و در موارد ضعف روده، فلج ناحیه امعاء و احشاء، آب آوردن انساج و بیماریهای کبدی به کار می رود.
این گیاه، اثر ضد ویروسی، ضد میکروبی و ضد سرطانی دارد و عصاره تام گیاه هندوانه ابوجهل ممکن است برای مهار رشد و از بین بردن برخی از سلول‌های سرطانی نظیر حنجره مؤثر باشد، تحقیقات پزشکان بیانگر آن بوده که مصرف گیاه هندوانه ابوجهل همراه با اشعه رادیو اکتیو دارای اثرات متوقف کنندگی در رشد تومورهای سرطانی می‌باشد.
پودر گیاه هندوانه ابوجهل به عنوان ترکیب درمان کننده بیماری‌های قند و دیابت توصیه می‌شود؛ مالیدن روغن آن همراه با سرکه دندان درد را تسکین می‌دهد، این گیاه خلط آور بوده و در کاهش فشار خون و چربی خون موثر است.
طبع آن خیلی گرم و خشک است، افراد سردمزاج باید از خوردن آن خودداری کنند، برای بیماران بلغمی مفید و مسهل بسیار قوی بلغم بوده و اخلاط بلغمی را از اعماق بدن خارج می‌کند.
هندوانه ابوجهل یک آنتی‌بیوتیک قوی است، جهت درد سیاتیک از روغن این گیاه به محل عصب بمالند، برای درد مفاصل و نقرس با روغن میوه هندوانه ابوجهل ماساژ دهند و برای درد واریس از روغن آن بر قسمت‌های واریس بمالند.
برای درمان جذام از روغن آن بر پوست بمالند و حدود نیم گرم از گرد کاملا ساییده شده آن همراه نشاسته یا صمغ‌ عربی میل‌ کنند، ریشه هندوانه ابوجهل پادزهر سم مار و عقرب است بصورت دمکرده حدود 4 گرم الی 8 گرم میل کنند.
جهت بیماری‌های سردرد و درد شقیقه و فلج و لقوه و صرع نیز مفید است، برای درمان صدا در گوش 1 یا 2 قطره از روغن این گیاه را در گوش بچکانند، برای جلوگیری از ریزش مو حدود نیم گرم از پودر کاملا سائیده این گیاه همراه کمی ادویه با غذا میل شود.
جهت جلوگیری از سفیدشدن مو، میوه هندوانه ابوجهل را سوراخ کرده دانه‌های آن را بیرون آورده سپس با روغن زنبق داخل آن را پر و سوراخ را با قطعه‌ای از میوه مسدود کنند آن‌را داخل خمیر گذاشته در آب‌جوش بگذارند بپزد سپس از روغن آن بصورت خضاب استفاده کنند.
جهت توجه جریان خون از مغز به سایر اندام‌ها حدود نیم گرم از پودر کاملاً سائیده شده این گیاه همراه با کمی نشاسته میل شود، برای از بین بردن کک در اتاق برگ تازه هندوانه ابوجهل را می‌پاشند، جهت خارش پوست پودر هندوانه ابوجهل را با ماست مخلوط کرده بمالند.
کسانی که سکته مغزی کرده‌اند نیم گرم همراه نشاسته با غذا 4 روز در ماه میل کنند، برای بیماری قند نیم گرم همراه نشاسته با غذا 7 روز در ماه میل کنند.
طرز تهیه روغن هندوانه ابوجهل: 200 گرم آب هندوانه ابوجهل ، 1000 گرم روغن کنجد یا زیتون را با حرارت غیر مستقیم یا با حرارت ملایم می‌جوشانیم تا آب تبخیر شود.
**عوارض مصرف زیاد هندوانه ابوجهل
با وجود تأثیر مثبت هندوانه ابوجهل در کاهش میزان قند و چربی خون، اثرات سمی مصرف این گیاه روی قلب، کبد و دستگاه گوارش نیز مشاهده شده و مصرف زیاد و بیش از اندازه آن می تواند باعث مرگ شود.
بر اثر مصرف زیاد و خودسرانه آن علائمی چون درد معده، مدفوع آبکی یا خونی، استفراغ و نبض ضعیف گزارش شده، با مصرف مقادیر بیشتر ضعف، غش، اختلالات حسی، گیجی، هذیان و اختلالات گردش خون مشاهده شده است، بروز دیگر عوارضی چون اگزمای پوستی، التهاب حاد کولون و سمیت کبدی و کلیوی نیز احتمال دارد.
همچنین مصرف این میوه به دلیل احتمال سقط جنین در زنان باردار و به دلیل ورود ترکیبات سمی گیاه به شیر در دوران شیردهی توصیه نشده است.
میزان معین این میوه داروی بسیار خوبی برای رفع یبوست موثر بوده و چون خاصیت مسهلی آن بسیار قوی است برای کسانی که ورم روده دارند و خانم‌های باردار مناسب نیست.
در مورد تداخلات دارویی این گیاه مستندات علمی کافی وجود ندارد اما در برخی منابع آمده است این احتمال وجود دارد بر اثر مصرف همزمان هندوانه ابوجهل با دیگر داروهای ضد دیابت قند خون بیش از اندازه کاهش یابد، در ضمن از عوارض مصرف خودسرانه آن چون به شدت محرک مخاط است خونریزی شدید گوارشی است.
این میوه به دلیل سمی و مسهل بودن بالا بهتر است در قالب ترشی یا به صورت تازه و خودسرانه مصرف نشود و عطاری ها هم در زمان عرضه آن جانب احتیاط را رعایت کرده و بدون نسخه ای که مربوط به مصرف کننده می باشد این گیاه را ارائه نکنند.
 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید