Iranian Agriculture News Agency

طی 4 سال گذشته:

ایانا_ دیگر رسانه‌ها|| دبیر اجرایی طرح اجرا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی ​ شرکت مدیریت منابع آب، ​­ از پلمپ و پرشدن 70 درصد چاه‌های غیر مجاز­ در ­ 4 سال گذشته خبر داد.

۷۰ درصد چاه های غیرمجاز کشور پلمپ شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، عبدالله فاضلی فارسانی با اشاره به پرشدن 44 هزارحلقه چاه غیر مجاز در کشور گفت: طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیر زمینی سال 93 به تصویب شورای عالی آب رسید که در 4 سال گذشته از تصویب این طرح 70 درصد چاه های غیر مجاز پرشده است.

وی با اشاره به وجود 300 هزار چاه غیر مجاز درکشور گفت: درصورت تامین اعتبار باید تا پایان برنامه ششم توسعه همه این 300 هزارحلقه چاه غیر مجاز بسته شود.

دبیر اجرایی طرح اجرا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی،​ شرکت مدیریت منابع آب،­ فرونشست را از اثرات وجود چاه های غیر مجاز دانست و ادامه داد: طبق استانداردهای جهانی،­ افت سالانه 5 سانتی متری زمین روندی طبیعی است این درحالی است که هم اکنون در تهران سالانه 23 سانتی متر،​ مشهد 20 سانتی متر و البرز 10 سانتی متر فرونشست وجود دارد.

فاضلی فارسانی بیشترین تعداد چاه های غیر مجاز را در خراسان رضوی، فارس و همدان دانست و افزود: اتکا معیشت مردم به این چاه های غیر مجاز،­ یکی از مشکلات مهم در بسته نشدن چاه های در کشور است که برای رفع این مشکل باید وزارت جهاد کشاورزی اقدام به انتقال این افراد به مجتمع ها و سایر طرحهای تولید ی است.

وی با تاکید بر ضرورت تامین اعتبار برای اجرای کامل طرح احیا و تعادل بخشی آبهای زیرزمینی به دلیل تامین امنیت آب شرب گفت: اعتبار مورد نیاز برای پلمپ چاه های غیر مجاز در سال گذشته 5 هزار و 200 میلیارد تومان بوده که این رقم با افزایش قیمتهایی که اتفاق افتاده به 15 میلیارد تومان افزایش یافته است. هم اکنون 65 درصد آب شرب شهرها و روستاها از ذخایر زیر زمینی تامین می شود.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید