Iranian Agriculture News Agency

نماینده ولی فقیه در اردبیل:

ایانا_ دیگر رسانه‌ها|| رئیس جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ترویج و توسعه کشت گیاهان دارویی در مناطق مختلف استان از سیاست های این سازمان بوده و از آن به صورت جدی حمایت می شود.

کشت گیاهان دارویی دراستان اردبیل ترویج می شود

به گزارش ایرنا ،خلیل نیکشاد روز سه شنبه در نشست با امام جمعه خلخال افزود: متقاضیانی که در منطقه اقدام به کشت گیاهان دارویی کنند به ازای هر هکتار 15تا 20 میلیون ریال کمک بلاعوض دریافت می کنند.
وی بیان کرد: شرایط اقلیمی و آب و هوایی استان اردبیل به ویژه اراضی مستعد خلخال مناسب برای کشت و پرورش انواع گیاهان دارویی است.
او گفت: با توجه به قابلیت های استان و فعالیت چشمگیر زنان روستایی در زمینه جمع آوری گیاهان دارویی مدیریت ترویج سازمان برنامه های مختلفی در زمینه توانمند سازی بانوان تدوین کرده است.
نیکشاد با بیان اینکه شهرستان های خلخال و کوثر دارای ظرفیت بسیار خوب درتولید گیاهان دارویی هستند، اظهار داشت: در این منطقه بیش از 450گونه گیاه دارویی شناسایی شده که با ثبت و پرورش آنها ضمن ایجاد اشتغال برای تعداد زیادی از بیکاران زمینه رونق اقتصادی منطقه نیز فراهم خواهد شد.
او از اختصاص100 هزار اصله نهال گل سرخ به شهرستان های کوثر و خلخال درسال جاری خبر داد و افزود: به دلیل اقلیم مناسب برای کشت این گل 50 درصد سهم استان به این 2 شهرستان اختصاص داده شده است.
رییس جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین اجرای بهینه نظام نوین ترویج کشاورزی و اشتغال روستایی، اعطای 60 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به مجریان طرح های کشت گیاهان دارویی و پرداخت هزینه 85 درصدی طرح های آبیاری نوین را از جمله بسته های حمایتی ارائه شده به مجریان طرح های کشاورزی در استان اعلام کرد.
نیکشاد با اشاره به وجود مشکل آب در کشور گفت: یکی از ضعیف ترین روش های مقابله با بحران آب احداث سدهای معیشتی است و ما در این باره باید بیشتر به مباحث ژنتیکی گیاهان، ساخت گلخانه، گسترش سامانه آبیاری نوین و تغییر شیوه کشت توجه کنیم.
وی با اشاره به خسارات سنگین سرمای بهار امسال به باغداران گردو در خلخال گفت: با هدف حمایت از طرح های سرشاخه کاری گردو و افزایش مقاومت درختان گردو در مقابل سرمای زود رس بهاره کمک بلاعوض در اختیار گردو کاران منطقه قرار می گیرد.
حجت الاسلام کریم اسدی امام جمعه خلخال در خطبه های جمعه هفته گذشته به خسارات وارده به باغات گردوی این شهرستان در بهار امسال اشاره کرده و خواستار اجرای طرح های سرشاخه کاری گردو از سوی جهاد کشاورزی شد.
شهرستان خلخال در جنوب اردبیل با برخورداری از 45 هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی که چهار هزار و 500 هکتار آن را باغ های میوه تشکیل می دهند یکی از قطب های بزرگ تولید میوه ارگانیک استان اردبیل است.
7119/6018

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید