Iranian Agriculture News Agency

ایانا_ دیگر رسانه‌ها|| رئیس اداره امور عشایر گچساران گفت:36 درصد از راه‌های عشایری این شهرستان در 87 منطقه قشلاقی بر اثر بارندگی‌های سیل‌آسای اخیر تخریب شد و هم اکنون امور عشایر در حال بازگشایی این راه‌هاست.

36 درصد از جاده‌های عشایری گچساران در پی بارندگی تخریب شد

قربان کرمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 900 کیلومتر راه عشایری در شهرستان گچساران وجود دارد که 320 کیلومتر از این راه‌ها بر اثر بارندگی اخیر تخریب شد.
وی میزان خسارت وارده بر اثر بارندگی اخیر به زیر ساخت‌های عشایری را بیش از 2 میلیارد و 300 میلیون ریال ریال ذکر کرد.
کرمی با بیان اینکه هم اکنون پنج دستگاه لودر و گریدر کار بازگشایی راه‌های 87 منطقه عشایری گچساران را برعهده دارد گفت: 160 کیلومتر از راه‌های عشایری مسدود شده بر اثر بارندگی‌های اخیر تاکنون بازگشایی شده است.
وی تصریح کرد: این راه‌ها در مناطق دریلا، باباکلان، آبگندی، چهار تنگ، خشاب و سدخاکی واقع شده است.
کرمی اظهار داشت: همچنین بر اثر بارندگی سیل آسای چند روز گذشته 9 دهنه پل و آبنما و چهار هزار و 500 متر خطوط لوله انتقال آب در مناطق عشایری این شهرستان دچار خسارت شدند.
وی تصریح کرد: 32 رأس دام سبک مناطق عشایرنشین گچساران به علت بارش‌های سیل آسای چند روز گذشته تلف شدند.
کرمی گفت: همچنین در جریان این سیل به 28 تخته از سیاه چادرهای عشایر این شهرستان آسیب وارد شد.
وی ابراز کرد: یک هزار و 869 خانوار عشایری با جمعیتی بیش از 10 هزار نفر در مناطق عشایری دریلا، آبگندی و کلاغ نشین سکونت دارند.
مناطق قشلاقی شهرستان گچساران سالانه محل استقرار و سکونت حدود دو هزار خانوار عشایر کوچرو از مناطق سردسیری استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد و اصفهان است.
این قشر مولد سالانه دو هزار و 700 تن گوشت قرمز،6 هزار و 480 تن انواع فرآورده‌های لبنی، 150 تن پشم و 25 تن گوشت سفید تولید می‌کنند.
عشایر گچساران شامل طوایف بویراحمد علیا و سفلی، ترکهای قشقایی و دره شوری هستند.
مناطق ییلاقی عشایر گچساران سمیرم، سپیدان و مناطق سردسیری شهرستان بویراحمد است.
2082/6110

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید