Iranian Agriculture News Agency

ایانا_ دیگر رسانه ها|| مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان از وجود 17 هزار و 100 هکتار سطح زیر کشت گردو در استان کرمان خبر داد و گفت: خشکسالی‌های متوالی به گسترش آفت کرم خراط در استان کرمان را دامن زده است.

خشکسالی‌های متوالی به گسترش آفت کرم خراط در کرمان دامن زد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، عباس سعیدی صبح امروز در جلسه برنامه مقابله با کرم خراط درختان گردو که در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد با بیان اینکه در کشاورزی چند آفت مهم داریم که مشکلات زیادی برای کشاورزان ایجاد کرده است اظهار داشت: آفت کرم خراط از آفات کلیدی است که چند شهرستان کرمان را از اواخر سال گذشته درگیر کرده است.

وی با اشاره به اینکه 17 هزار و 100 هکتار سطح زیر کشت گردو در استان کرمان وجود دارد گفت: بیشتر درختان گردوی استان در بافت، رابر و بردسیر است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه آفت کرم خراط یک آفت خصوصی است که در کرمان از سال 77 آغاز شده است افزود: در حال حاضر این آفت در شهرستان‌های بافت، رابر، بردسیر و سیرجان بسیار حضور دارد.

وی با اشاره به اینکه حشره ماده کرم خراط بین 500 تا هزار تخم می‌تواند بگذارد عنوان کرد: این حشره زمستان گذران است و نسل یک تا دو ساله دارد.

سعیدی با بیان اینکه خسارت اولیه این کرم از رگ‌برگ‌ها، دم‌برگ‌ها و شاخه‌های نازک شروع شده و به تدریج به شاخه‌های بزرگ‌تر سرایت پیدا می‌کند افزود: حرکت کرم از پایین به سمت بالا است و تنه درخت را کاملا خشک می‌کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون برای مبارزه با این کرم راهی جز حرص را نداشتیم گفت: یک تیم فنی برای مبارزه با این آفت تشکیل شده و عمده فعالیت‌ها در منطقه بیدخون بردسیر انجام شده است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه دلایل گسترش این آفت خشکسالی‌های متوالی است و نیاز به بارندگی داریم افزود: افزایش بی‌رویه سطح زیر کشت باغ‌های گردو و عدم اجرای مدیریت تلفیقی آفت از جمله دلایل گسترش کرم خراط است.

وی با اشاره به اینکه در فروردین 96 موفق به دریافت اعتبار شدیم و کار مبارزه با آفت جدی‌تر انجام شد بیان کرد: از توان بسیج نیز به‌خوبی در این رابطه استفاده کردیم.

سعیدی با بیان اینکه جلسات مختلفی با کشاورزان، دهیاران و اعضای شورای اسلامی برای آگاه‌سازی و نحوه مبارزه با آفت کرم خراط و دوره‌های آموزشی در این رابطه برگزار شده است گفت: اقدام به خرید لارو کرم خراط به قیمت هر لارو 400 تومان از کشاورزان شدیم و حدود 50 هزار عدد لارو از کشاورزان خریداری شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ آلودگی آفت کرم خراط در این منطقه وجود ندارد و بعد از هرس درختان محصول‌دهی نیز داریم افزود: انبارکردن چوب‌های هرس شده توسط کشاورزان منطقه از مشکلات ما بود و ما مجبور بودیم برای جلوگیری از گسترش آفت از انتقال چوب‌ها به سطح کشور جلوگیری کنیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه این اقدامات باید در سایر شهرستان‌های استان نیز انجام شود که نیازمند تامین اعتبار هستیم گفت: از سپاه و بسیج تشکر ویژه داریم که اگر با ما همکاری نمی‌کردند به‌راحتی نمی‌توانستیم این آفت را در منطقه بردسیر کنترل کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای جلوگیری از مهاجرت مردم باید کشاورزی و دامداری مردم در روستاها را رونق بدهیم عنوان کرد: برای این کار هم نیازمند تامین اعتبار هستیم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید