Iranian Agriculture News Agency

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی:

مهندس احمد کبیری رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: اگر شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون کشاورزی را به کمک افراد تحصیل کرده در این حوزه ایجاد کنیم می‌توانند خدمات مکانیزه را به کشاورزان ارائه دهد که با این کار می‌توانیم ضریب نفوذ دانش را در صنعت کشاورزی بالا ببریم.

با ایجاد شرکت‌های خدمات مکانیزه ضریب نفوذ دانش را در کشاورزی بالا ببریم


مهندس احمد کبیری رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در حاشیه دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی گفت: با وجود پیشرفت ابزارهای خبررسانی اما هنوز نمایشگاهها جایگاه خودشان را حفظ کردهاند. کشاورزان با بازدید از نمایشگاه می توان تصمیم درستتری در مسیر کاری خود بگیرند.
وی افزود: ما به شدت نیازمند پیشرفته کردن صنعت کشاورزی‌مان هستیم و این عمل جز با مکانیزه شدن این حوزه، ممکن نیست. کارشناسان کشاورزی نقش مهمی در معرفی وآموزش استفاده از این ماشین آلات کشاورزی را دارند و طبعا اگر این تجهیزات درست به کار گرفته شوند باعث افزایش راندمان خواهد شد.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی می‎گوید: در گذشته پدران ما با کمک حیوانات زمینهای خود را شخم می زدند اما امروزه برای تولید غذا برای 80 میلیون نفر حتما می بایست از پیشرفته ترین ابزارها و تجهیزات استفاده کنید.
همچنین تصریح کرد: در بین مهندسان و کارشناسان کشاورزی تعداد کمی بیکار مطلق هستند و سعی کردهایم سالانه به این فارغ التحصیلان پروژههایی را اختصاص دهیم اما اکثر آنها بیشتر به دنبال یک شغل مستمر هستند اما برخی می گویند اگر در صنعت کشاورزی از ابزارآلات پیشرفته استفاده کنیم، نیروی کار ما بلااستفاده میمانند. ما دهها سال است که مشغول تولید ماشین آلات کشاورزی هستیم اما همچنان نیاز به نیروی کار وجود دارد. باید موانع توسعه مکانیزاسیون را بیابیم.
کبیری ادامه داد: کشاورزی که سه تا 5 هکتار زمین کشاورزی دارد امکان استفاده از ماشین آلات کشاورزی را ندارد. راهکارهایی هم دیده شده اما تاکنون موفق نبوده است . یکی از این راهکارها جلوگیری از خرد شدن بیشتر قطعات و زمین‌های کشاورزی را از طریق قانون ارث بگیریم. البته تعاونی های تولید گام برداشته اند اما صرفا بخشی از این ماجرا را توانستند پوشش بدهند. اگر این معضل حل شود قطعا استفاده از ابزارآلات کشاورزی مفهوم دیگری پیدا می کند.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: وقتی کسی صرفا چند هکتار زمین دارد برایش صرفه اقتصای ندارد که یک ست کامل از ماشین آلات کشاورزی را خریداری کند. به همین دلیل اگر شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون کشاورزی را به کمک افراد تحصیل کرده در این حوزه ایجاد کنیم میتوانند خدمات مکانیزه را به کشاورزان ارائه دهد و البته این کار نیاز به حمایت دولت نیز دارد که با این کاربخشی از افراد تحصیل کرده در این حوزه نیز مشغول به کار می شوند و همچنین می توانیم ضریب نفوذ دانش را در صنعت کشاورزی بالا ببریم.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید