Iranian Agriculture News Agency

قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره سرزمین‌های اشغالی رأی نیاورد

قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره سرزمین‌های اشغالی تنها یک رأی موافق را که متعلق به نماینده این کشور بود، کسب کرد.

حامی اشغالگر تنها ماند

به گزارش «خبرگزاری ایانا» به نقل از ایرنا، پس‌ازآنکه در نشست عصر جمعه شورای امنیت، قطعنامه پیشنهادی کویت که حمایت 10 عضو شورای امنیت را به همراه داشت، با وتوی آمریکا مواجه شد، پیش‌نویس قطعنامه آمریکا در معرض رأی‌گیری قرار گرفت.

در این رأی‌گیری، یک رأی موافق، 3 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع حاصل شد و به‌این‌ترتیب این قطعنامه هم نتوانست کاری از پیش ببرد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به این رأی‌گیری واکنش نشان داد و گفت: اکثریت شورای امنیت سازمان ملل متحد با ابراز رضایت خود نشان دادند که مایل هستند اسرائیل را سرزنش کنند اما نمی‌خواهد حماس را برای خشونت در غزه سرزنش کنند.

وی افزود: اثبات‌های بیشتری لازم نیست و اکنون کاملاً مشخص است که سازمان ملل متحد ناامیدانه علیه اسرائیل است.

نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد که سیاست‌های وی و دولت متبوعش عامل اصلی تشدید بحران در سرزمین‌های اشغالی است، ادامه داد: ایالات‌متحده چنین تعصبی را نخواهد پذیرفت، به همین دلیل است که ما در استفاده از حق وتوی خود تردید نمی‌کنیم.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در معرفی پیش‌نویس قطعنامه خود گفت: برای کسانی که قادرند تا حماس تروریسم را عامل اصلی ناآرامی‌های اخیر و شرایط وحشتناک در غزه به رسمیت بشناسند، ما یک قطعنامه جداگانه ارائه می‌دهیم.

هیلی افزود: این قطعنامه به‌صراحت مسئولیت را متوجه کسانی می‌کند که به آن تعلق دارند و شامل بسیاری از ویژگی‌هایی است که قطعنامه پیشنهادی کویت داراست. این قطعنامه، حادثه شلیک راکت‌ها را علیه جوامع غیرنظامی اسرائیل محکوم می‌کند.

وی ادامه داد: این پیش‌نویس، انحراف منابع حماس را به زیرساخت‌های نظامی محکوم می‌کند. این امر مستلزم آن است که حماس تلاش‌های عمدی خود را متوقف کند تا شهروندان فلسطینی در حصار مرزی در معرض خطر قرار نگیرند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد: با ارائه این قطعنامه، ما به اعضای شورای امنیت گزینه‌های بیشتری را ارائه می‌دهیم. شما می‌توانید انتخاب کنید تروریست‌هایی را که مسئول تحریک خشونت در غزه هستند، محکوم کنید یا به محکوم کردن طرفی که از خود دفاع کرده است، رأی بدهید.

هیلی که می‌دانست پیش‌نویس قطعنامه وی از اقبال اندکی برای رأی آوردن برخوردار است، اظهار کرد: شما می‌توانید انتخاب کنید به‌گونه‌ای که هر دو طرف محکوم شوند یا هیچ طرفی محکوم نشود. درنهایت شما می‌توانید به قطعنامه کویت و علیه قطعنامه آمریکا رأی دهید.

وی یادآور شد: در انجام این کار، شما روشن می‌کنید که اعتقاددارید که همه مسئولیت‌ها متوجه اسرائیل است و گروه تروریستی هیچ مسئولیتی ندارد.

نماینده آمریکا که کشتار فلسطینیان را حق طبیعی رژیم صهیونیستی می‌داند، وضعیت غزه را غم‌انگیز دانست و گفت: هیچ‌کسی نباید در چنین شرایطی زندگی کند. آمریکا همچنان کاملاً به پیروی از توافقنامه صلح درازمدت میان فلسطینیان و اسراییلی‌ها متعهد است.

هیلی افزود: چنین توافقی به سود تمام منطقه خاورمیانه و به‌ویژه مردم فلسطین و اسرائیل خواهد برد اما پیش‌شرط لازم برای صلح به رسمیت شناختن واقعیت است. یکی از این واقعیت‌ها این است که حماس مانع اصلی صلح است. آن‌ها مسئول غزه هستند و از منابع کمک به مردم غزه برای خود استفاده می‌کنند و جنگ علیه اسرائیل را ادامه می‌دهند.

وی که کشورش کمک‌های انسان دوستانه به آژانس امداد آوارگان فلسطینی (آنروا) که تحت نظر سازمان ملل فعالیت دارد را قطع کرده است، ادامه داد: واقعیت دیگر این است که زمانی که سازمان ملل متحد علیه اسرائیل با تروریست‌ها است همان‌گونه که پیش‌نویس قطعنامه کویت انجام می‌دهد، تنها، حل مسالمت‌آمیز این مناقشات سخت‌تر می‌شود.

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد اضافه کرد: ما قویاً شورا را به رأی ندادن به قطعنامه کویت تشویق می‌کنیم و بارأی دادن به قطعنامه آمریکا، نگرانی‌ها از حماس را اعلام می‌کنیم. هر یک از شما یک انتخاب دارد، از حماس را پشتیبانی کنید یا نه. رأی شما، داستان را مشخص می‌کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید