Iranian Agriculture News Agency

در پی کاهش عرضه دام زنده به بازار؛

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی از ممنوعیت صادرات دام زنده خبر داد.

 

خبرگزاری صداوسیما: مرتضی رضایی با اشاره به اینکه هم اکنون فصل زایش و شیردهی دام سبک بز و گوسفند است و این مسئله سبب کاهش عرضه دام زنده به بازار شده است افزود: به‌منظور مدیریت عرضه و تقاضا و جلوگیری از روند افزایش قیمت گوشت قرمز به‌ویژه گوشت گوسفندی صادرات دام زنده به‌طور موقت تا زمان عبور از این فصل ممنوع است.

وی گفت : ایران به لحاظ صادرات دام زنده به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس موقعیت ممتازی دارد بنابراین صادرات دام زنده فرصت تجاری خوبی است که باید توسعه یابد .

 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی افزود: افزایش تولید بره با استفاده از روش‌های اصلاح نژادی و جایگزین کردن نژادهای دوقلو زا از مهم‌ترین اولویت‌های معاونت امور دام است که در حال پی گیری و اجراست .

رضایی تأکید کرد: برای تأمین نیاز بازار و جلوگیری از کمبود گوشت قرمز روزانه گوشت تازه گوسفندی از کشورهای منطقه وارد و باقیمت ستاد تنظیم بازار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و سازمان میادین عرضه می‌شود .

وی گفت : گوشت گوساله منجمد وارداتی نیز همچنان باقیمت مصوب ستاد تنظیم بازار به متقاضیان عرضه می‌شود .

 

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی درباره افزایش قیمت گوشت گوسفندی در بازار تصریح کرد : ازآنجاکه قیمت نهاده‌های تولید خوراک دام به تبعیت از قیمت حبابی و نوسانات نرخ ارز تغییرات بسیار جزئی داشته این افزایش قیمت روی قیمت نهایی تأثیر گذاشته است.

 

رضایی واسطه‌ها و دلالان را عاملان اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز به‌ویژه گوشت گوسفندی دانست و افزود : گوشت گوسفند از زمانی که از دامدار خریداری می‌شود حداقل بین سه واسطه دست‌به‌دست می‌شود و در نتیجه بازار و قیمت را به‌ویژه در مواقعی که محدودیت تولید وجود دارد تحت تأثیر قرار می‌دهد .

وی گفت : فعالیت واسطه‌ها و دلالان در چند ماه اخیر که گوسفندان در فصل زایش قرار دارند در قیمت نهایی تأثیر گذاشته و سبب افزایش قیمت شده است.

معاون امور تولیدات دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: متأسفانه دامدار از بابت تولید سود چندانی به دست نمی‌آورد و در اصل دلالان و واسطه‌ها سود می‌برند .

رضایی توسعه زنجیره‌های تولید را برای کاهش فعالیت دلالان و واسطه‌ها در بازار گوشت قرمز ضروری دانست و گفت : در زنجیره‌های تولید ، تمام مراحل از پرورش و تولید تا کشتارگاه و عرضه به بازار در زنجیره کاملی مدیریت و عرضه می‌شود و واسطه‌ها در این زنجیره حذف می‌شوند .

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید