Iranian Agriculture News Agency

مدیر طرح ملی تکاپو در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اجرای طرح کشت مبتنی بر سفارش یا قرارداد مزرعه به‌صورت آزمایشی در کشور خبر داد.

خبرگزاری تسنیم، رضا تازیکی افزود: این طرح با مشارکت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت جهاد کشاورزی، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری و قرارگاه پیشرفت و آبادانی در حال اجراست.

وی همچنین در خصوص شیوه اجرای طرح کشت مبتنی بر سفارش (قرارداد مزرعه) اظهار داشت: شرکت‌ها و واحدهای تولیدکننده و صادرکننده بزرگ در قالب این طرح شناسایی می‌شوند.

مدیر طرح ملی تکاپو در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این شرکت‌ها در حال حاضر از واسطه‌ها محصولات کشاورزی را خریداری می‌کنند.

وی در ادامه افزود: شرکت‌ها مشمول طرح به‌طور مستقیم با کشاورزان قرارداد خرید امضا خواهند کرد.

تازیکی تصریح کرد: ناگفته نماند در طرح کشت مبتنی بر سفارش فقط بحث خرید تضمینی، توافقی و ترجیحی محصولات کشاورزی مطرح نیست.

وی همچنین گفت: انتظار می‌رود شرکت‌های که در طرح مزبور مشارکت می‌کنند تسهیلات ارزان‌قیمت به‌صورت سرمایه در گردش در اختیار آنان قرار گیرد.

مدیر طرح ملی تکاپو در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: در این طرح علاوه بر انعقاد قرارداد بین کشاورزان و واحدهای فرآوری و صادرکننده، شرکت فرآوری متعهد می‌شود در طول دوران کاشت، داشت و برداشت خدمات فنی و مشاوره‌ای و تخصصی به‌صورت رایگان به کشاورزان ارائه دهد.

وی همچنین از اعلام آمادگی دو بانک کشاورزی و توسعه تعاون در راستای اجرای طرح قرارداد مزرعه خبر داد و اظهار داشت: این بانک‌ها تسهیلات سرمایه در گردش را در زمان نیاز واحدهای فرآوری و صادراتی در اختیار قرار می‌دهند.

تازیکی تصریح کرد: برای مثال جهت خرید محصول زعفران از مهر تا آخر آذر به این تسهیلات نیاز است بنابراین در همان زمان بانک‌ها نسبت به پرداخت تسهیلات مزبور اقدام می‌کنند.

وی توضیح داد: وقتی کشاورز طرف قرارداد محصولات خود را به واحدهای فرآوری تحویل می‌دهد بانک به‌صورت مستقیم پول محصول را نقدی به کشاورز پرداخت و شرکت فرآوری دریافت‌کننده محصول نیز بین هشت ماه تا یک سال پول محصول را به نرخ تسهیلات ارزان‌قیمت به بانک برمی گرداند.

مدیر طرح ملی تکاپو در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه افزود: طرح قرارداد مزرعه مزیت‌های فراوانی دارد که عدم انحراف منابع، رونق تولید، حذف واسطه‌ها و دلالان، رفع دغدغه بازار فروش و صادرات محصولات و غیره ازجمله این موارد است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید