Iranian Agriculture News Agency

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران خبر داد:

نخستین جشن روز جهانی زنبورعسل در جهان، با هدف آگاهی رسانی اهمیت زنبورعسل و صنعت زنبورداری، هم زمان با سایر کشورها فردا یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا از اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران زمین، عفت رییسی سرحدی، مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور امروز با اعلام این خبر اظهار کرد: پس از تصویب پیشنهاد رسمی کشور اسلوونی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، فردا یکشنبه مصادف با ۲۰ می ۲۰۱۸ ( ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ خورشیدی)، رویدادهای متنوعی جهت آگاهی سازی اهمیت زنبورعسل و حمایت از صنعت زنبورداری و تاثیرات مهم گرده افشانی زنبور عسل در توسعه پایدار کشاورزی و تامین غذا برگزار می‌شود.

وی گفت: به همین مناسبت و بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته عصر فردا یکشنبه، در ایران نیز مراسمی با حضور مدیران سازمان های دولتی دست اندرکار در این صنعت و همچنین تشکل‌های صنفی بخش کشاورزی و تعاونی‌های زنبورداری سراسر کشور برگزار می‌شود تا این مهم در ایران نیز مورد توجه قرار گیرد.

رییسی در ادامه با تاکید بر اهمیت تصویب این پیشنهاد به اتفاق آرای مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهریور ماه سال گذشته در نیویورک خاطر نشان کرد: همراهی ویژه جامعه بین المللی با این پیشنهاد آگاهی از اهمیت زنبورها و نقش محسوس و کلیدی گرده افشانی زنبورداری در تامین غذای بشریت را نشان می‌دهد.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران با بیان اینکه اعلان روز جهانی زنبورعسل در تقویم بین‌المللی، گویای انعکاس اهمیت زنبورها برای توسعه پایدار و آینده بشریت است، تصریح کرد: البته این تنها سرآغاز روند دشوار محافظت زنبورها و گرده افشانی آن ها برای توسعه بخش کشاورزی است.

وی با استناد به پیام کارلا موکاوی ( (Carla Mucavi مدیر دفتر ارتباطات سازمان ملل متحد به همین مناسبت که تاکید کرده"فائو بدون وجود زنبورها نمی‌تواند هدف جهان بدون گرسنه را محقق کند"، خواستار این شد در کشور ما نیز دولتمردان، جامعه کسب و کار در صنعت زنبورداری و تمام تشکل‌های صنفی بخش کشاورزی به ویژه باغداران و زارعان، فعالیت های مشخصی را برای افزایش مراقبت از زنبورها و ترویج توسعه زنبورستان های کشورمان انجام دهند.

رییسی ابراز امیدواری کرد در سال آینده با تمهیدات مناسب، جشن روز جهانی زنبورعسل در شآن نام کشورمان برگزار شود.

پیشنهاد انجمن زنبورداران این کشور در قالب یک پروژه بین المللی با حمایت ویژه دولت جمهوری اسلوونی به سازمان ملل متحد تحویل داده شد وپس ازمتعهد شدن دولت آن کشوربه انجام تمام مراحل رسمی تحقق بخشیدن روزجهانی زنبورعسل، سرانجام پس از ۳ سال پیگیری دولتمردان این کشور، در ۲۰ دسامبر سال ۲۰۱۷ با اتفاق آرا به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید.

لازم به ذکر است؛ سفارت اسلوونی در ایران نیز به همین مناسبت فردا یکشنبه مراسم اختصاصی جداگانه‌ای با حضور مدیران بخش های دولتی و غیر دولتی صنعت زنبورداری در ایران برگزار می‌کند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید