Iranian Agriculture News Agency

چرا قیمت گوشت قرمز پایین نمی‌آید؟

با توجه به آنکه در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم، تنظیم بازار گوشت قرمز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما در روزهای اخیر قیمت آن به دلیل کمبود دام زنده با نوساناتی روبه‌رو شده است.

 تنظیم بازار گوشت قرمز به‌عنوان یکی از کالاهای اصلی سبد مصرفی مردم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، اما در روزهای اخیر با نوساناتی در بازار روبه‌رو شد.

علی‌رغم وعده‌ای که مسئولان دادند طی هفته‌های اخیر نرخ گوشت گوسفندی در مغازه‌ها از 50 هزار تومان فراتر رفته است که باوجود افزایش تقاضا در روزهای آتی نگرانی‌هایی مبنی برآشفتگی مجدد بازار گوشت میان خانوارها به وجود آمده است.

آخرین بررسی‌ها حاکی از آن است که هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه 53 هزار، سردست و ماهیچه گوسفندی 63 هزار، گوشت گوساله 47 هزار و مخلوط 48 تا 50 هزار تومان است.

یکی از فعالان بازار گوشت در شرق تهران می‌گوید: قیمت دام زنده به دلیل کمبود با نوساناتی در میادین روبه‌رو شده است و شرایط به‌گونه‌ای است که در برخی مواقع، دامی برای کشتار وجود ندارد و درنهایت این موضوع تأثیر مستقیمی بر نرخ گوشت در قصابی‌ها داشته است.

وی افزود: با توجه به کمبود دام در میادین امکان پیش‌بینی قیمت گوشت در روزهای آتی وجود ندارد و تنها از مسئولان امر تقاضا داریم که جلوی صادرات دام را بگیرند تا با کاهش روزافزون عرضه در میادین میوه و تره‌بار روبه‌رو نشویم.

حال جای این سؤال در بین افکار عمومی مطرح است که چرا مسئولان باوجود اظهاراتی مبنی بر واردات گسترده گوشت گرم، توان کنترل قیمت در بازار داخل را ندارند؟

علیرضا عزیزاللهی مدیرعامل اتحادیه دامداران، با اشاره به دلایل نوسان قیمت گوشت در بازار، اظهار کرد: در روزهای اخیر قیمت دام زنده به سبب کمبود گوشت در بازار با نوساناتی روبه‌رو شد.

وی با اشاره به تأثیر محدودیت عرضه در قیمت دام زنده، افزود:  با توجه به آنکه سیستم پرواربندی تولید به سبب نبود زیرساخت‌های لازم و حجم بالای واردات کنجاله سویا و ذرت هزینه بر است،بنابراین صرفه اقتصادی برای دامدار ندارد و درنهایت قیمت دام به دلیل کمبود عرضه در مواقعی همچون فصل بهار دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گیرد.

به سبب فقدان زیرساخت‌های لازم، سیستم متمرکز گوشت به سبب واردات بالای کنجاله سویا و ذرت هزینه‌بر است، به همین دلیل نرخ دام در سیستم پرواربندی تولید صرفه اقتصادی برای دامدار ندارد و باوجود محدودیت در عرصه‌های مقطعی، قیمت دام ناشی از کمبود عرضه دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گیرد.

عزیزاللهی با اشاره به اینکه قیمت گوشت قرمز تابع عرضه و تقاضاست، بیان کرد: با توجه به آنکه عرضه گوشت در مقاطعی از سال همچون بهار به سبب وضعیت مناسب عرصه‌های مرتعی و امتناع دامداران برای افزایش وزن بیشتر دام کاهش می‌یابد؛ بدیهی است که قیمت با روند صعودی در بازار روبه‌رو شود.

مدیرعامل اتحادیه دامداران ادامه داد: با توجه به آنکه هزینه‌های تولید دام به‌طور دایم در حال افزایش است؛ بنابراین تولیدکننده کاری از دستش برنمی‌آید، چراکه با کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت به‌طور خودکار بالا می‌رود.

به گفته وی، دامداران تنها موظف‌اند که از کاهش تولید به‌طور دائم در بازار جلوگیری کنند و از طرفی مسئولان تنظیم بازار، پشتیبانی امور دام و سازمان حمایت به‌عنوان متولیان امر باید اقدام به خرید و ذخیره‌سازی به‌موقع و عرضه محصول در بازار کنند تا با افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها در بازار روبه‌رو نشویم.

 

عزیزاللهی نرخ هر کیلو دام زنده را 17 تا 18 هزار تومان در بازار اعلام کرد و گفت: در برخی مواقع فروش دام با نرخ 23 هزار تومان به اتحادیه گزارش‌شده است که بنده این نرخ را تأیید می‌کنم.

مدیرعامل اتحادیه دامداران درباره قیمت گوشت در آستانه ماه رمضان، گفت: با توجه به کاهش عرضه دام، بدیهی است که نوسان قیمت گوشت در ماه رمضان در بازار ادامه یابد، البته مدیرعامل پشتیبانی امور دام اعلام کرده است که ذخایر به‌اندازه کافی در سردخانه‌ها موجود است و جای هیچ‌گونه نگرانی مبنی برافزایش قیمت گوشت در بازار نیست.

وی با اشاره به اینکه درگذشته کمبود گوشت داخلی با گوشت منجمد وارداتی جبران می‌شد، بیان کرد: این در حالی است که هم‌اکنون با واردات گوشت گرم، تقاضایی برای گوشت منجمد برزیلی در بازار وجود ندارد.

عزیزاللهی ادامه داد: اگر گوشت به‌اندازه کافی در سردخانه‌های پشتیبانی امور دام وجود داشته باشد، بازار گوشت مدیریت خواهد شد و در غیر این‌صورت با افزایش مصرف در ماه رمضان و کاهش عرضه، قیمت دستخوش تغییر و تحولاتی در بازار قرار می‌گیرد.

قیمت دام زنده 10 درصد گران شد

حسین نعمتی رئیس اتحادیه دامداران در گفت‌وگو با خبرنگارگروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، از افزایش 10 درصدی قیمت دام زنده در بازار خبر داد و گفت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌های دامی، این نوسان 10 درصدی قیمت به جیب دامدار نرفته است.

وی نرخ هر کیلو دام سنگین را 14 تا 15 هزار تومان و دام سبک را 20 تا 21 هزار تومان اعلام کرد.

نعمتی نرخ واقعی هر کیلو لاشه با احتساب هزینه‌های حمل‌ونقل 30 تا 35 هزار تومان اعلام کرد و گفت: فروش با نرخ‌های بالاتر در مغازه‌ها را مسئولان تنظیم بازار باید جوابگو باشند.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید