Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان چای ایران از افزایش چهار درصدی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای طی سال جاری در کشور خبر داد.

 محمد ولی روزبهان از افزایش چهار درصدی قیمت خرید تضمینی برگ سبز چای طی سال جاری در کشور خبر داد و گفت: چای یکی از محصولات مهم و باارزش در بخش کشاورزی است.

وی همچنین با بیان اینکه چای از محصولات راهبردی در کشور است، اظهار داشت: این محصول در ساختار کشاورزی، صنعت و بازرگانی مملکت بسیار تأثیرگذار است.

رئیس سازمان چای کشور گفت: خوشبختانه دولت هرساله به روش‌ها مختلف از قبیل خرید تضمینی، اعطای وام‌های کم‌بهره، زیرپوشش بیمه بردن مزارع و بسیاری موارد دیگر از چایکاران و کارخانه‌داران چای حمایت می‌کند.

وی در ادامه ضمن اشاره به سرمازدگی 30 تا 40 درصدی باغ‌های چای طی فروردین‌ماه سال جاری افزود: خوشبختانه امسال با اقدامی که از طریق صندوق حمایت از صنعت چای کشور انجام شد بدون پرداخت وجهی در ابتدا از سوی چایکاران با وام بدون بهره تمامی باغ‌های چای در برابر عوامل طبیعی از جمله سرمازدگی، خشک‌سالی و غیره بیمه شدند.

روزبهان تصریح کرد: جدا از این وام‌های مختلف سالانه برای تأمین هزینه‌های ضروری چایکاران پرداخت می‌شود که محل باز پرداخت این تسهیلات برگ سبز تحویلی کشاورزان به مراکز خرید سازمان چای است.

وی همچنین گفت: سال گذشته 32 میلیارد تومان وام با بهره چهار درصد برای چایکاران و کارخانه‌ها مصوب و پرداخت شد.

رئیس سازمان چای کشور طرح بهزراعی، توسعه مکانیزاسیون و گسترش شبکه‌های آبیاری تحت‌فشار را از دیگر اقدامات سازمان در راستای حمایت از چایکاران و صنعت چای برشمرد و گفت: دولت برای ایجاد و توسعه شبکه‌های آبیاری تحت‌فشار در مزارع چای 85 درصد کمک بلاعوض (یارانه) پرداخت می‌کند.

وی افزود: خوشبختانه در چندساله گذشته یک هزار و 600 دستگاه برگ چین و هرس با پرداخت وام پنج ساله بدون بهره در بین کشاورزان توزیع تا هزینه‌های تولید برگ سبز چای کاهش و مقرون‌به‌صرفه شود.

روزبهان در ادامه این مصاحبه یادآور شد: دولت با حمایت‌های مستمر غیر از خرید تضمینی به دنبال رونق بخشی به صنعت چای و بهبود کمیت و کیفیت این محصول راهبردی در کشور است.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید