Iranian Agriculture News Agency

با امضای تفاهم‌نامه همکاری توسعه زیست‌فناوری دامپزشکی؛

تفاهم‌نامه همکاری توسعه زیست‌فناوری دامپزشکی بین ستاد زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان دامپزشکی کشور امروز (چهارشنبه) به امضا رسید.

نحوه حمایت اجرایی ستاد زیست‌فناوری از شرکت‌های دانش‌بنیان کلید خورد

مصطفی قانعی، دبیر ستاد زیست‌فناوری معاونت فنی ریاست جمهوری در آیین امضای این تفاهم‌نامه گفت: در حالی معیشت مردم وابسته به درآمدهای حوزه‌های دام، طیور و آبزیان است که با دغدغه‌ها سلامت محصولات تولیدی روبه‌رو هستند.

وی با بیان اینکه 730 شرکت دانش‌بنیان زیست‌فناوری با میانگین سنی 30 سال در کشور داریم، افزود: بیش از نیمی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی، دام، طیور و آبزیان فعال هستند؛ بنابراین، امروز ظرفیت علمی کشور ساختاریافته است و ما با شرکت‌ها وارد تعامل می‌شویم.

قانعی اظهار داشت: طی سه سال گذشته شرکت‌های زیادی وارد عرصه زیست‌فناوری شده‌اند و لازم است که با سازمان دامپزشکی وارد تعامل شوند تا تولیدکننده، مصرف‌کننده و سازمان دامپزشکی به‌عنوان نهاد نظارتی و سیاست‌گذار از آن نفع ببرند.

وی ادامه داد: برای نمونه حوزه زیست‌فناوری تلاش دارد واکسنی تولید کند که تولیدکننده اطمینان داشته باشد در پرورش دام، طیور و آبزیان به‌طور ناگهانی با خسارت روبه‌رو نمی‌شود.

دبیر ستاد زیست‌فناوری معاونت فنی ریاست جمهوری با بیان این‌که افزایش تولید و عرضه منجر به تعدیل قیمت محصولات و درنهایت بهبود معیشت، اقتصاد، سلامت می‌شود، تصریح کرد: امروز در حوزه زیست‌فناوری برای رشد دام روشی داریم که منجر به افزایش تولید می‌شود که این به معنای شکوفا شدن اقتصاد و معیشت تولیدکننده است.

قانعی با بیان اینکه صندوق زیست فناورانه برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان راه‌اندازی شده است، گفت: اکنون 12 داروی دامپزشکی تحت حمایت این شرکت‌ها قرار دارد که در صورت ضرر شرکتی آن‌ها را حمایت می‌کنیم؛ همچنین به دنبال این هستیم که پروبیوتیک‌ها را جایگزین آنتی‌بیوتیک کنیم که تولیدکننده و مصرف‌کننده متضرر نشوند.

به گفته وی، ستاد زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است با همکاری شرکت‌های فعال، مصرف کود شیمیایی در بخش کشاورزی را به یک‌سوم کاهش دهد و به‌جای آن کود زیستی را جایگزین کند.

قانعی اضافه کرد: با امضای این تفاهم‌نامه نحوه حمایت اجرایی ستاد زیست‌فناوری از شرکت‌های دانش‌بنیان کلید خورد، به‌طوری‌که امسال واکسن دام طیور آبزیان را با حمایت جدی معاونت علمی تولید خواهیم کرد که منجر به امنیت اقتصادی کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات لازم این بخش فراهم است، گفت: اکنون 15 هزار دانش‌آموخته در حوزه زیست‌فناوری داریم که مشتاق همکاری با سازمان دامپزشکی کشور هستند.

دبیر ستاد زیست‌فناوری معاونت فنی ریاست جمهوری اظهار داشت: در سال حمایت از کالای ایرانی می‌توانیم شرکت‌های دانش‌بنیان را بتوانیم ساماندهی و حمایت کنیم تا موضوع‌های معیشت، سلامت و ارتقای اقتصادی کشور رقم بخورد.

قانعی اضافه کرد: پس از امضای این تفاهم‌نامه کارگروهی بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد زیست‌فناوری و سازمان دامپزشکی تشکیل می‌شود تا مشکلات مربوط به شرکت‌های موجود حل‌وفصل و اقدامات لازم تسهیل شود.

وی مدت‌زمان اجرای این تفاهم‌نامه را سه سال عنوان کرد و افزود: این تفاهم‌نامه توسط معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی تصویب و پیگیری می‌شود و پس از مدت‌زمان مذکور نیز تجربیات طرفین ارائه خروجی‌های آن به آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها تبدیل می‌شود./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید