Iranian Agriculture News Agency

قیمت خرید گندم، مطابق پارسال؛

رئیس انجمن صنفی کشاورزان گفت: تاکنون ۶۰ هزار تن گندم با قیمت کیلویی یک هزار و ۳۰۰ تومان تضمینی از کشاورزان خریداری شده است.

خبرگزاری صداوسیما: محمدشفیع ملک‌زاده با اشاره به اینکه قیمت خرید تضمینی گندم مطابق سال گذشته تعیین شده است، افزود: تاکنون گندم کشاورزان استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، فارس و جنوب کرمان به ارزش حدود هفت میلیارد تومان از پانزدهم فروردین خریداری شده که تاکنون پولی به کشاورزان پرداخت نشده است.

وی گفت: کشاورزان از قیمت خرید تضمینی گندم راضی نیستند و این قیمت با تورم امسال مطابقت ندارد و انتظار بود که با احتساب تورم 9 درصدی قیمت نباید کمتر از یک هزار و 500 تومان نباشد.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان از عرصه محصول گندم به بورس کالا خبر داد و افزود: سال گذشته نیز محصول گندم چهار استان به‌صورت آزمایشی به بورس عرضه شد، اما ادامه این روند مستلزم ایجاد زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق‌تری است.

شفیع ملک‌زاده گفت: از آنجا که کشاورزی سنتی است و کشاورزان خرده‌پا هستند؛ بنابراین عرضه محصول به بورس به تقویت تعاونی‌ها، تشکل‌ها و اتحادیه‌ها نیاز دارد تا این نهادها محصول را خریداری و به بورس عرضه کنند.

وی افزود: بورس کالا تاکنون انبارهای مناسب برای محصولات را تعیین نکرده است بدون وجود انبارهای استاندارد عرضه محصول به بورس کالا قطعاً با مشکل روبه‌رو می‌شود.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان از مسئولان خواست در روند خرید تضمینی گندم نظارت‌های دقیق‌تری داشته باشند تا شاهد اختلاط گندم وارداتی با محصول داخلی و تحویل آن به مراکز خرید تضمینی نباشیم.

شفیع ملک‌زاده همچنین از انتقال اختیارات وزارت جهاد کشاورزی به وزارت بازرگانی درخصوص مدیریت بازار محصولات کشاورزی انتقاد کرد و گفت: این بحث در زمینه اصلاح ساختار دولت در مجلس مطرح شده است از مسئولان درخواست می‌کنیم از انتقال این وظایف به وزارتخانه دیگر جلوگیری کند چرا که این کار به صلاح جامعه و کشاورزان نیست.

وی تصریح کرد: بخش کشاورزی در زمینه مدیریت بازار به ایجاد زنجیره‌های تأمین و تولید نیاز دارد و اجرای این طرح در صورتی امکان‌پذیر است که تمام اختیارات تولید تا بازار در وزارت جهاد کشاورزی متمرکز باشد.

رئیس انجمن صنفی کشاورزان افزود: کشاورزان از اینکه اختیارات مدیریت بازار در وزارتخانه مربوطه متمرکز بود راضی بودند چرا که از واردات بی‌رویه جلوگیری شد.

شفیع ملک‌زاده تصریح کرد: تا پیش از ابلاغ قانون انتزاع و تمرکز مدیریت تولید تا بازار و سپردن تمام اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی شاهد واردات بی‌رویه محصولات به کشور بودیم، چرا که وزارت بازرگانی فقط به منافع وزارتخانه و مصرف‌کننده توجه داشت و توجهی به تولیدات داخل نداشت./

http://www.iribnews.ir/fa/news/2108233

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید