Iranian Agriculture News Agency

مدیرکل محیط‌زیست و غذای وزارت جهاد کشاورزی:

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر محیط‌زیست و غذای وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به محدودیت منابع پایه‌ای تولید در مدیریت کشاورزی، گفت: توسعه پایدار و حفظ سلامت جامعه از طریق نظارت بر محصولات مهم‌ترین اقداماتی است که این وزارتخانه در دستور کار خود قرار داده است.

ایرنا: سعید سعادت در کارگاه آموزشی مدیریت سبز در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) مشکین‌دشت فردیس، افزود: اجرای طرح ارتقاء سلامت محصولات کشاورزی برای ارتقاء سطح سلامت شهروندان است و بر این اساس از کشاورزان می‌خواهیم با وزارت کشاورزی همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: تدوین و ابلاغ شاخص‌های ارزیابی فعالیت‌های محیط‌زیست و سلامت غذا مهم‌ترین اقدام دفتر سلامت محیط‌زیست است و وظیفه اصلی آن حرکت به سمت توسعه پایدار و سلامت است.

سعادت با بیان اینکه تشکیل دبیرخانه سلامت یکی دیگر از اقدامات دفتر محیط‌زیست بوده است، تأکید کرد: این دبیرخانه در وزارت بهداشت تشکیل شده و مصوبات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی را پیگیری می‌کند.

وی تشکیل شورای راهبری توسعه کشاورزی ارگانیک را یکی دیگر از مهم‌ترین اقدامات وزارت کشاورزی اعلام کرد و افزود: در این شورا مسئولیت تولید محصولات ارگانیک به دفتر محیط‌زیست و سلامت غذا داده شد.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر محیط‌زیست و غذای وزارت کشاورزی گفت: تولید محصولات گواهی‌شده و ارگانیک از دیگر برنامه‌های جدی دفتر محیط‌زیست است که امیدواریم این اقدام در همه استان‌ها اجرا شود.

سعادت با تأکید بر لزوم وجود دستورالعمل تولید محصول گواهی‌شده در استان‌ها، گفت: در بیشتر استان‌ها این دستورالعمل اجرایی نشده یا با ایراد اجرا شده که این مهم بر لزوم مطالعه و بازنگری دستورالعمل‌ها دلالت دارد.

وی هزینه‌های جانبی مربوط به تولید محصولات گواهی‌شده را یکی از عواملی اعلام کرد که باعث می‌شود کشاورزان به این اقدام رغبت نداشته باشند، گفت: در این زمینه می‌خواهیم برای کشاورزان تسهیلاتی قرار دهیم که کشاورزان بتوانند با استفاده از آن هزینه‌های جانبی این محصولات را بپردازند.

سعادت از ایجاد پایلوت محصولات گواهی‌شده در استان زنجان خبر داد و افزود: انجمنی در این استان کمیته‌ای برای تغذیه تشکیل داده است تا با تولید محصولات ارگانیک از بیماری سرطان جلوگیری کند.

وی افزود: دریافت نشان استاندارد برای محصولات گواهی‌شده و ارگانیک ضروری است باید دستورالعمل مناسبی در این باره تدوین شود.

سعادت از تدوین لایحه قانون تولید محصولات ارگانیک اشاره کرد و بیان کرد: باید این مصوبه را به مجلس شورای اسلامی ارسال کنیم.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر محیط‌زیست و غذای وزارت کشاورزی گفت: پورتال محصولات گواهی‌شده استان‌ها ایجاد و این پورتال به سازمان استاندارد متصل می‌شود و بسیاری از اقدامات اداری کشاورزان کاهش خواهد یافت.

سعادت از ابلاغ برنامه‌های تولید محصول ارگانیک به استان‌های کشور خبر داد و افزود: از مسئولان جهاد کشاورزی استان‌ها می خواهیم در این باره همکاری کنند.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: برنامه‌های تولید محصولات گواهی‌شده به سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص بودجه ارسال شده است.

مدیرکل دفتر سلامت محیط‌زیست و غذا وزارت جهاد کشاورزی از تدوین استانداردهای ملی دانه ذرت در کشور خبر داد و گفت: دفتر سلامت محیط‌زیست برای استانداردسازی همه محصولات کشاورزی اقدام می‌کند.

وی از اجرای برنامه‌های مدیریت سبز در کشور خبر داد و گفت: یکی از اقدامات دفتر سلامت محیط‌زیست استفاده از لجن فاضلاب به عنوان کود در کشاورزی و پیگیری تدوین استانداردهای مربوطه است.

وی جمع‌آوری ظروف کودهای شیمیایی را از دیگر اقدامات دانست و گفت: در نظر داریم اقداماتی را با همکاری سازمان محیط‌زیست در این زمینه داشته باشیم.

http://www.irna.ir/fa/News/8288877

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید