Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان عشایر کشور گفت: در سه سال گذشته برای کمک به معیشت و بهبود وضعیت تولید و زندگی عشایر بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود ۴ درصد در اختیار عشایر کشور قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین، کرمعلی قندالی در دیدار با استاندار قزوین اظهار داشت: عشایر از گروه‌های مولد جامعه هستند که با کمترین هزینه‌ای که برای دولت دارند بیشترین تولید را انجام می‌دهند و در تامین گوشت قرمز و دام نقش اساسی دارند.

وی اضافه کرد: مصوبات خوبی برای کمک به عشایر در سال‌های اخیر داشته‌ایم که می‌تواند معیشت این گروه را تقویت کرده و به تولید ملی هم کمک کند.

قندالی یادآورشد: از محل ارزش افزوده حدود ۲۵۰ میلیارد تومان سهم عشایر کشور است که سال آینده انتظار داریم این میزان بیشتر شود.

رئیس سازمان عشایر کشور تصریح کرد: از مجموع اعتبارات یاد شده حدود ۸۰ میلیارد تومان محقق شده و قوانین دیگر هم به نفع عشایر است و می‌تواند به معیشت عشایر و توسعه و عمران مناطق سکونتی آنها کمک کند.

قندالی از خرید خودروهای مورد نیاز ادارات عشایر هم خبر داد و اظهار داشت: در چند سال گذشته تعداد ۱۲۰۰ دستگاه خودرو کمک دار برای خدمت به عشایر کشور خریداری و در استان‌ها توزیع شده است که به زودی دو دستگاه خودرو و یک دستگاه تانکر آبرسان سیار در اختیار قزوین قرار خواهد گرفت.

وی بیان کرد: در راستای کمک به عشایر کشور در سه سال گذشته بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات (۴۰۰ میلیارد تومان از صندوق) با شرایط آسان و سود چهار درصد، ضمانت زنجیره‌ای و بازپرداخت پنج ساله توزیع شده است.

این مسؤل تصریح کرد: در ایام نوروز با شرکت عشایر در نمایشگاه ملی کشوری با برپایی ۴۰۰ چادر عشایری نماد خوبی از توانمندی های این گروه به نمایش درآمد که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

وی اضافه کرد: عشایر در اجلاس تبریز ۲۰۱۸ هم حضور دارند و بخش دیگری از توان خود را ارائه خواهند کرد.

قندالی اظهار داشت: یک درصد از اعتبارات صندوق توسعه برای تقویت زنجیره تولید اختصاص خواهد یافت که از این محل ۳.۵ میلیارد تومان به عشایر اختصاص داده ایم که منبع خوبی برای اجرای طرح‌هاست.

وی اظهار داشت: این اعتبارات برای اصلاح نژاد دام عشایر، مراحل تولید و پیش تولید و سلامت و تغذیه دام هزینه خواهد شد.

رئیس سازمان عشایر کشور اضافه کرد: موضوع بازاریابی تولیدات عشایر از مسائل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا این گروه در تولید توانمند هستند اما قادر به بازاریابی نیستند و باید به آنها کمک کنیم تا محصولات خود را بفروشند.

وی بیان کرد: ۱.۵ میلیارد دلار از صندوق ارزی برای توسعه روستایی هزینه خواهد شد که سهم عشایر را هم پیشبینی کردهایم اما دادن تسهیلات روشهای خاص خود را دارد و باید برای این گروه به گونهای دیگر عمل کنیم.

قندالی اظهار داشت: ضوابط اعطای تسهیلات با شرایط زندگی عشایر همخوانی ندارد و گرفتن ضامن و سایر مقررات نمیتواند نیازهای این گروه را تامین کند.

وی افزود: در بازدیدی که از مناطق طارم در استان قزوین داشتیم مشخص شد عشایر شما قابلیت‌های خوبی دارند و بارش های سالانه نیز در مناطق آنها خوب است و با داشتن گیاهان دارویی می توانند در تولید نقش مهمی ایفا کنند.

این مسوول خاطرنشان کرد: از استان‌هایی مانند قزوین که اداره عشایری درآنها راه‌اندازی شده حمایت می‌کنیم و تجهیزات مورد نیاز آنها از جمله خودرو و مکان مناسب را تامین می‌کنیم و در این راستا سال گذشته سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان در زنجیره تولید گوشت قرمز تخصیص داده شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید