Iranian Agriculture News Agency

یک میلیون راس دام قراردادی با همکاری عشایر تولید می‌شود

رییس سازمان امور عشایر کشور گفت: طرح تولید قراردادی یک میلیون راس دام سبک با همکاری عشایر در کشور آغاز شده است که با به ثمر رسیدن این اقدام نقش موثری در تنظیم بازار گوشت قرمز دارد.

یک میلیون راس دام قراردادی با همکاری عشایر تولید می‌شود

به گزارش ایانا به نقل از ایرنا، شایان نادری روز جمعه در جشنواره عشایری در منطقه فتح‌المبین شوش با بیان این که ۲۹ میلون راس دام و ۲۵ درصد گوشت قرمز کشور توسط عشایر تولید می‌شود، بیان کرد: بهره‌گیری از ظرفیت دامپروری جامعه عشایری برای جلوگیری از نوسان قیمت گوشت قرمز در بازار مورد تاکید قرار گرفته است.

وی ادامه داد: طرح تولید قراردادی دام سبک با تولید یک میلیون راس دام آغاز و تا ۶ میلیون راس قابل ارتقاست که در این طرح دام با قیمت تضمینی از عشایر خریداری می‌شود.

رییس سازمان امور عشایر کشور تصریح کرد: این طرح علاوه بر تنظیم بازار گوشت قرمز در کشور نقش موثری در اقتصاد جامعه عشایری خواهد داشت.

وی اظهار کرد: متاسفانه سال گذشته ۲۰ میلیون راس دام سبک کشور که بخش زیادی از آن دام مولد بود به دلیل فشارهای اقتصادی به دامداران در کشتارگاه‌ها ذبح شد.

نادری با بیان این که ۵۰ دستگاه برای خدمت‌رسانی به جامعه عشایری در کشور مسوولیت دارند گفت: تامین اعتبار تکمیل طرح آبرسانی به مناطق عشایری غرب کرخه از محل اعتبارات ملی به طور جدی در حال پیگیری است.

مدارس کانکسی و سیاه چادری در بسیاری از استان‌ها برچیده شده است

رییس سازمان امور عشایر کشور با بیان این که مدارس کانکسی و سیاه چادری در بسیاری از استان‌ها برچیده شده است ادامه داد: طرح برچیده شدن مدارُس کانکسی مناطق عشایری با بیش از ۱۰ دانش‌آموز در ابتدای دولت در دستور کار قرار گرفت و در بسیاری از استان‌های کشور اجرا شد.

وی ادامه داد: ساخت مدارس عشایری با همکاری بنیاد برکت و سازمان نوسازی مدارس آغاز شده است که تاخیر خوزستان در اجرای این طرح پیگیری و موانع اجرای آن در استان برطرف می‌شود.

نادری با بیان این که تجهیز و نوسازی چاه‌های منطقه برای تامین آب عشایر تامین اعتبار می‌شود، گفت: برای تامین تانکر مورد نیاز عشایر خوزستان سهمیه ویژه در نظر گرفته می‌شود تا تامین آب مناطق عشایری این استان به وضعیت مطلوبی ارتقا یابد.

جمع‌آوری مدارس سیاه‌چادری خوزستان نیاز به همت ملی دارد

مدیرکل امور عشایر خوزستان نیز در این نشست با بیان اینکه منطقه غرب کرخه یکی از کانون‌های مهم عشایری کشور است گفت: منطقه غرب کرخه یکی از متراکم‌ترین مناطق اسکان عشایر کشور است که بیش از یک هزار و ۲۰۰ خانوار در این کانون و حاشیه اطراف آن مستقر هستند.

سیداسکندر موسوی‌زاده افزود: عشایر واقع در بخش فتح‌المبین شوش و غرب کرخه بیش از ۳۲۰ هزار راس دام در حال پرواربندی هستند.

وی کمبود ماشین‌آلات برای تامین نیازهای خانوارهای عشایری را یکی از مسایل مهم این جامعه دانست و ادامه داد: بیش از ۳۰ تانکر در خوزستان مشغول آبرسانی به عشایر استان است که نیاز کنونی بیش از ۲ برابر این تعداد است.

مدیرکل امور عشایر خوزستان با بیان این که بهبود آب، امنیت و جاده‌های کانون عشایری و تامین علوفه دام این منطقه در حال پیگیری است، گفت: پنج دستگاه ماشین‌آلات راهسازی برای تجهیز راه‌های عشایری خوزستان سال گذشته خریداری شده است ولی همچنان با توجه به وسعت و وضعیت جغرافیایی نیاز استان بیش از این تعداد ماشین است.

وی با بیان این که ۳۴ مدرسه ابتدایی و ۲ مدرسه متوسطه در سیاه چادرهای غرب کرخه برگزار می‌شود تصریح کرد: جایگزین کردن مدارس سیاه چادری با کانکس در غرب کرخه نیاز به همت ملی دارد.

موسوی‌زاده ادامه داد: عشایر غرب کرخه تولیدکنندگان اصلی دام در کشور هستند که نقش مهمی در پایداری اقتصادی مقاومتی کشور دارند.

وی با اشاره به راه‌اندازی نخستین کتابخانه عمومی عشایر در بخش فتح المبین شوش طی یک ماه گذشته گفت: جشنواره طعم کتاب با عشایر و راه‌اندازی این کتابخانه با استقبال گسترده جامعه عشایری مواجه شده است.

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید