Iranian Agriculture News Agency

رئیس سازمان شیلات:

تولید آبزیان تا سال ۱۴۰۴ دو برابر می‌شود

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: در برنامه تحولی سازمان شیلات مقرر شده در افق ۱۴۰۴ تولید آبزیان کشور دو برابر شود و از ۱.۳ میلیون تن به ۲.۶ میلیون تن برسد.

تولید آبزیان تا سال ۱۴۰۴ دو برابر می‌شود

به گزارش ایانا، سید حسین حسینی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در برنامه صف اول به سوالات زیر پاسخ داد:

صنعت شیلات کشور چه ظرفیت هایی دارد؟

صنعت شیلات کشور عمر ۷۰ ساله و ظرفیت های بالقوه و بالفعل گسترده ای دارد که پس از انقلاب بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است.

در حال حاضر یک میلیون و ۲۵۹ هزار تن تولید آبزیان در کشور داریم . ۷۰۲ هزار تن در حوزه صید و ۵۵۷ هزار تن در حوزه آبزی پروری است و به جز ۵۸ هزار تن تولید میگو بقیه آبزی‌پروری‌ها در حوزه آب‌های شیرین و داخلی است.

با احتساب جزایر، سهم کشور از سواحل ۵۸۰۰ کیلومتر است و فرصت مغفول مانده برای پرورش ماهیان دریایی و مربوط به ساحل وجود دارد.

در برنامه تحولی سازمان شیلات مقرر شده در افق ۱۴۰۴ تولید آبزیان کشور را از ۱.۳ میلیون تن فعلی به ۲.۶ میلیون تن برسانیم. برای این منظور پرورش ماهی در دریا ۵۰۰ هزار تن دیده شده است. تا ۱.۵ میلیون تن امکان پرورش داریم که در فاز اول ۵۰۰ هزار تن تا ۱۴۰۴ برنامه ریزی شده است.

۳۰ درصد افزایش تولید از طریق بهره وری و مکانیزاسیون  برنامه ریزی شده است.

از ۷۰۲ هزار تن در حوزه صید ۲۹ هزار تن مربوط به سواحل شمالی و مابقی مربوط به جنوب است که در کم عمق صید بی رویه بالاست.

در اقیانوس هند با ۱۷۴ هزار تن صید تن ماهیان در رتبه اول هستیم . برنامه داریم با کشورهایی که سواحل عمیق دارند تکنولوژی را به سمت صید فراسرزمینی سوق دهیم.

در آب های عمیق ۲.۳ میلیون تن ظرفیت داریم که برداشت ۱۰۰ هزار تنی را در برنامه تحولی سازمان شیلات در دستور کار داریم.

بحث کیفی سازی، ارتقای ارزش افزوده و افزایش دو برابری تولید آبزیان را در طرح تحول سازمان شیلات دنبال می کنیم.

این برنامه تحولی در سبد غذایی مردم  چه جایگاهی دارد؟

سرانه مصرف آبزیان در دنیا ۲۵ کیلو است که در کشور ما حدود ۱۳ کیلوگرم است.

در بخش آبزی مصرفی باید کار فرهنگی انجام شود  همچنین با کاهش هزینه های تولید و تنوع فرآوری و عرضه در بازار ارزان سازی ماهیان انجام گیرد.

چه برنامه ای برای کاهش قیمت محصولات دارید؟

موقعی می توانیم کاهش قیمت واقعی داشته باشیم که افزایش تولید در واحد سطح و افزایش عرضه در بازار و فرآوری محصولات انجام شود . در حوزه فرآوری آبزیان ،شرکت های دانش بنیان ورود پیدا کرده اند که تولید این محصولات از نظر قیمت در مقایسه با سایر محصولات پروتئینی ارزان تر تمام می شود.

بازار های صادراتی آبزیان به چه صورت است؟

سال گذشته ۵۵۶ میلیون دلار صادرات آبزیان داشتیم .امسال نسبت به سال گذشته ۶۷ درصد رشد ارزش صادارت داشته ایم که به دلیل دیپلماسی فعال در حوزه غذا بوده است.

برای اولین بار گونه های آبزیان ما به چین به طور مستقیم صادر شده است. به روسیه هم صادرات آبزیان داریم.

چه میزان ظرفیت صادرات به چین داریم؟

سال گذشته ۳۲ هزار تن از ۵۷ هزار تن میگوی تولید شده در کشور به چین صادر شد اما ظرفیت و تقاضا بیشتر از این است. در حوزه ماهیان خاویاری، سردآبی و دریایی فرصت خوبی ایجاد شده تا به صورت مستقیم به چین صادرات انجام دهیم . قبلا هم این محصولات صادر می شد اما به طور غیرمستقیم.

با راه اندازی هر واحد در حوزه شیلات چه مقدار شغل ایجاد می شود؟

در حال حاضر در حوزه  صید و صیادی ۱۴۰ هزار شغل مستقیم و ۵۰۰ هزار شغل غیر مستقیم وجود دارد.

در حوزه آبزی پروری ۱۷۰ هزار نفر مستقیم و ۵۰۰ هزار نفر به طور غیر مستقیم فعال هستند. اگر  میزان تولید آبزیان دو برابر شود  میزان اشتغال در این بخش چندین برابر خواهد شد.

چه اقداماتی برای جذب شرکت های دانش بنیان و فعالیت آنها در حوزه شیلات انجام داده اید؟

کمیته توسعه شرکت های دانش بنیان را از اسفند ۹۹ در سازمان شیلات تشکیل دادیم. در ۵ اولویت کاری ۴۷ شرکت دانش بنیان اعلام آمادگی کرده اند. نمونه آن تخم چشم زده است  که وابسته به واردات بودیم که اکنون به تولید ۳۷۴ میلیون عدد رسیده ایم که بیش از ۹۰ درصد تک جنسی و تمام ماده است و شاهد رشد ۲۲۰ درصدی در این حوزه هستیم.

پرورش ماهی در دریا به بچه ماهی، خوراک آبزیان و بازار نیاز دارد. علاوه بر بسترهای تولید نیاز به نهاده های تولید از جمله بچه ماهی داریم. ۲۰ میلیون قطعه را بستر سازی کردیم که رشد ۴ برابری داشته است.

شرایط دریافت مجوز برای پرورش ماهی چیست؟

دریافت مجوز به شرایطی همچون مشاوره های فنی،  مکان یابی و توجیه اقتصادی وابسته است.

در نمایشگاه بین المللی که هفته آینده  از ۲۹ آبان تا ۲ آذر در حوزه شیلات برگزار می شود و ۲۷ شرکت دانش بنیان در آن شرکت دارند به افرادی که قصد فعالیت در این حوزه دارند مشاوره داده می شود.

گرفتن مجوز در درگاه ملی دولت در کمترین زمان انجام می شود و پیش نیاز آن این است که افراد متقاضی در خصوص کار با موجود زنده دریا ، دانش و سرمایه داشته باشند. با همکاری شرکت های دانش بنیان در این زمینه هم آموزش می دهیم هم امکان بازدید از پروژه های موفق برای آنها وجود دارد.

در خصوص صید ماهی به روش ترال توضیح دهید و اینکه چینی ها در کشور ما به این روش صید انجام می دهند؟

روش های مختلف برای صید متناسب با مکان و زمان صید وجود دارد. از نظر ما روش صیدی که نتواند انتخابی صید کند مخرب است. ترال یک اسم عمومی برای صید است که بسته به مکان می تواند مفید یا مخرب باشد.

اگر بالاتر از ۸۰ تا ۸۵ درصد صید انتخابی باشد و در مکان مناسب صید انجام شود مفید است. ۱۰۰ هزار تن قابلیت برداشت از آب های عمیق داریم که ترال می تواند با نحوه عملکرد موثر باشد. اما اگر نظارت نباشد به جای اینکه در آب های عمیق صید کنند به آب های کم عمق می آیند و در این صورت مخرب است.

دو سال است که به چینی ها اجازه صید ترال در کشور ما داده نمی شود.

در خصوص وضعیت شغلی صیادان و ملوانان چه اقدامی انجام داده اید؟

مکاتبات متعدد در مورد اینکه شغل صیادی به عنوان مشاغل سخت و زیان آور شناخته شود با دولت داشته ایم. این موضوع نیاز به اعتبار دارد و بار مالی دارد که باید با شرکت های بیمه توافق شود. در حال پیگیری  و انجام توافقاتی در این خصوص هستیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید