Iranian Agriculture News Agency

ایانا-سیاست و دیپلماسی: معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه موضوع دریافت اذن رهبری برای ادامه مذاکرات در برجام با اروپایی‌ها را تشریح کرد.

آیا دولت برای مذاکره با اروپایی‌ها، اذن رهبری را دریافت کرد؟

به گزارش «خبرگزاری ایانا» سید عباس عراقچی، در خصوص تضمین‌هایی که اروپایی‌ها باید برای ادامه فعالیت برجام به کشورمان ارائه کنند، گفت: با توجه به اینکه زمان زیادی از آغاز مذاکرات نمی‌گذرد، هم‌اکنون در حال بررسی تضمین‌های عملی، حقوقی، سیاسی هستیم که اروپایی‌ها باید ارائه کنند و در این رابطه ایده‌های زیادی وجود دارد.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه در خصوص مطالب منتشرشده در برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه دولت خروج آمریکا از برجام را پیش‌بینی می‌کرد ازاین‌رو برای مذاکره با اروپایی‌ها از رهبر انقلاب اذن دریافت کرده است، اظهار کرد: به‌طورکلی باید گفت دیپلمات‌ها بدون دستورالعمل هیچ کاری انجام نمی‌دهند و با توجه به اینکه مأمور کشورشان محسوب می‌شوند در چارچوب دستورالعمل ذکرشده حرکت می‌کنند.

وی در واکنش به اظهارات چند وقت پیش رئیس‌جمهور فرانسه مبنی بر اینکه نمی‌توان شرکت‌ها را ملزم به تجارت با ایران کرد و نمی‌خواهند جنگ تجاری استراتژیک با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای با کشورمان راه بیندازند، ادامه داد: این مهم یکی از مشکلاتی است که در مذاکرات باید شفاف شود؛ طبیعی است نه فرانسه و حتی کشورمان نمی‌تواند بخش خصوص را مجبور به کاری کند اما می‌تواند فضا و شرایطی را فراهم کند که بخش خصوصی با حمایت‌ها ترغیب به فعالیت شود.

عراقچی گفت: از اروپایی‌ها انتظار داریم فضایی را فراهم کنند که کمپانی‌هایشان تحت حمایت دولت‌هایشان با ایران فعالیت کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده کشورمان تصریح کرد: خواهان این امر هستیم در چندهفته‌ای که رئیس‌جمهور گفتند مذاکرات به اتمام برسد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید