Iranian Agriculture News Agency

معاون وزیر نیرو:

شهری که تنش آبی دارد فضای سبز نمی‌خواهد

معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: باوجود کاهش بارندگی‌ها، جیره‌بندی آب آخرین راهکار برای گذر از فصل تابستان است.

سال تنش آبی برای یک‌سوم ایران

به گزارش «خبرگزاری ایانا» عباس سروش معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت: وزارت نیرو در درجه نخست برنامه تأمین آب برای همه مشترکان را در نظر دارد.

به گفته وی، تأمین آب در شهرهایی که با تنش آبی مواجه هستند، از طریق استفاده از چاه‌های کشاورزی و شهرداری‌ها انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: شرکت‌های آب و فاضلاب در شهرهایی که آب آن‌ها از منابع زیرزمینی تأمین می‌شود، مذاکرات خود را با کشاورزان و شهرداری‌ها آغاز کرده‌اند.

سروش اظهار داشت: تاکنون قراردادهایی برای اجاره چاه کشاورزان و شهرداری‌ها توسط شرکت‌های آب و فاضلاب منعقدشده است.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو افزود: در شهرهایی که امکان اجاره چاه و تأمین آب از این طریق وجود ندارد، درصدد هستیم با «مدیریت فشار» و «فرهنگ‌سازی» کمبود منابع آب را جبران کنیم.

به گزارش «خبرگزاری ایانا»، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا 24 اردیبهشت 154.1 میلی‌متر بود که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت که 228 میلی‌متر بود، 32.4 درصد کاهش داشته است.

این میزان بارندگی نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته که 223.9 میلی‌متر بود نیز 31.2 درصد کاهش داشته است.

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور پیش‌ازاین اعلام کرد که تابستان امسال، 334 شهر با جمعیت 34.5 میلیون نفر تحت تنش آبی قرار دارند.

شاهین پاکروح افزود: در این میان، شهرهای اصفهان، یزد، کرمان، بندرعباس، شیراز و بوشهر ازجمله شهرهای بزرگی است که امسال در وضعیت تنش آبی قرار دارند.

وی بابیان اینکه در اصفهان قرار است 70 حلقه چاه جدید حفر شود، ادامه داد: در تعامل شهرداری با آبفای استان اصفهان، برنامه‌ریزی‌شده است که برای جبران کمبود آب شرب، چاه‌هایی که آب آن‌ها قابلیت شرب دارد به منابع تأمین آب شهر اصفهان اضافه شود.

معاون شرکت آب و فاضلاب کشور با تأکید بر اینکه «در شهری که با تنش آبی مواجه است، فضای سبز معنی ندارد»، گفت: استفاده از چاه‌های حفرشده توسط شهرداری برای تأمین آب شرب از اصفهان آغازشده و در سایر شهرها نیز با همکاری شهرداری‌ها انجام خواهد شد.

 

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید