Iranian Agriculture News Agency

هدف‌گذاری برای تولید 1.6 میلیون تن انواع آبزیان

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: سال گذشته بیش از یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع آبزیان در نقاط مختلف کشور تولید شد.

۵۰۰ میلیون دلار محصولات شیلاتی صادر شد

به گزارش «ایانا»، حسن صالحی در دومین نشست شورای هماهنگی سازمان شیلات ایران در اراک، افزود: بیش از ۴۸۰ هزار تن از این تولیدات در بخش پرورش آبزی و مابقی صید از دریا است.

وی ادامه داد: سال گذشته بیش از ۱۲۳ هزار تن انواع آبزیان به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار از کشور به نقاط مختلف دنیا صادر شد که نسبت به صادرات سال ۱۳۹۵ رشد چشمگیری داشته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران اظهار کرد: سرانه مصرف آبزیان در سال گذشته به ۱۱ و 0.2 کیلوگرم رسید که این مهم نیز نسبت به سال ۱۳۹۵ بیش از ۵۰۰ گرم رشد داشته است.

وی بیان کرد: همچنین سال گذشته بیش از ۲۲۰ میلیون بچه‌ماهی زینتی در نقاط مختلف کشور تولید شد که استان‌های اصفهان و مرکزی بیشترین نقش را در این مهم داشته‌اند.

صالحی ارزش صادرات ماهی‌های زینتی کشور در سال گذشته را نیز سه میلیون دلار عنوان کرد و گفت: سازمان شیلات در این بخش برنامه‌ریزی‌های مدونی تدوین کرده و در صورت اجرایی شدن کارشناسی برنامه‌ها، صادرات ماهی‌های زینتی تا پایان امسال رشد چشمگیری خواهد داشت.

وی افزود: تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع آبزیان تا پایان برنامه ششم توسعه در کشور هدف‌گذاری شده و با توجه به ظرفیت‌های ارزشمند دریایی، وسعت سواحل شمال و جنوب در تولید میگو و همچنین استقبال سرمایه‌گذاران داخلی این مهم چندان دور از دسترس نیست.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات کشور توسعه پرورش ماهی در دریا را یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی این سازمان عنوان کرد و گفت: در این راستا تعاملات و همکاری‌های چندجانبه با کشورهای ایتالیا، نروژ، فرانسه و یونان شکل گرفته و بخشی از کار نیز کلید خورده است.

وی ادامه داد: توسعه بهره‌وری آب در تولید قزل‌آلا و گونه کپور نیز با تلفیق آبزی‌پروری با آب کشاورزی و استفاده از ظرفیت استخرهای دومنظوره آب کشاورزی و بهره‌گیری از مکانیزاسیون و سیستم‌های برگشت آب در دستور کار قرار گرفته است.

صالحی یادآوری کرد: افزایش وزن ماهی قزل‌آلا تا 1.5 کیلوگرم با هدف جذب بازارهای جهانی نیز یکی از مهم‌ترین برنامه‌های سازمان شیلات ایران است.

وی بیان کرد: توسعه ماهیان گرم‌آبی نیز یکی از برنامه‌های سازمان شیلات ایران است که در این راستا مذاکرات بسیاری با شرکت‌های چینی برای تبادل تجربیات و استفاده دوجانبه از فناوری‌های نوین انجام شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران بیان کرد: دومین نشست روز شیلات ایران و فرانسه مردادماه امسال در فرانسه برگزار می‌شود که معرفی ظرفیت‌های آبزی‌پروری ایران و جذب بازارهای اروپا از مهم‌ترین اهداف شرکت در این نشست است.

وی بیان کرد: استان مرکزی سال گذشته با تولید چهار هزار و ۵۰۰ تن انواع آبزیان نقش مهمی در افزایش سرانه مصرف ماهی و همچنین صادرات کشور داشت و در ایجاد تفرجگاه‌های ماهی، بسته‌بندی و تولید ماهی قزل‌آلا و تولید غذای آبزیان نیز جز ۱۰ استان برتر کشور است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز گفت: سال گذشته بیش از چهار هزار و ۵۰۰ تن انواع آبزیان در استان مرکزی تولید شد که نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد رشد داشته است.

مجید آنجفی افزود: سرانه مصرف آبزیان در استان مرکزی نیز سال گذشته به ۹ کیلوگرم رسید که افزایش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشت.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از ۱۲ هزار حلقه چاه و بیش از چهار هزار چشمه قنات در استان مرکزی وجود دارد توسعه آبزی‌پروری در دستور کار سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته و سیاست‌های تشویقی نیز در این باره اعمال می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی بیان کرد: سال گذشته بیش از ۲۴ میلیون قطعه بچه‌ماهی در این استان تولید شد که بخش عمده‌ای از نیاز داخلی کشور با تولیدات این استان تأمین شد.

وی اظهار کرد: سال گذشته بیش از ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار قطعه انواع ماهی زینتی در استان مرکزی تولید شد و بیش از ۹۰ درصد صادرات ماهی‌های زینتی کشور از این استان صادر می‌شود.

۳۳ تن از مدیران شیلات نقاط مختلف کشور تنی چند از سرمایه‌گذاران این بخش در این نشست حضور داشتند./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید