Iranian Agriculture News Agency

معاون اول رئیس‌جمهوری:

معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: برنامه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال 97 حمایت از تولید داخلی، جذب سرمایه‌گذاری و افزایش صادرات است.

حمایت از تولید داخلی اولویت اقتصاد مقاومتی است

به گزارش «ایانا»، اسحاق جهانگیری در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که ظهر امروز -دوشنبه- به ریاست وی برگزار شد با اشاره به سیاست‌های جدید ارزی دولت و روند مثبت اجرای این سیاست‌ها، گفت: یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت دولت در اجرای این سیاست‌ها این است که همه ارکان نظام از دولت در اجرای سیاست‌های جدید ارزی حمایت و پشتیبانی می‌کنند و صدای مخالفی در این زمینه شنیده نشد.

معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: در سایر برنامه‌ها و سیاست‌ها نیز اگر این اجماع همگانی وجود داشته باشد شاهد دستاوردهای مثبت و توفیق در مسیر توسعه کشور خواهیم بود.

وی با اشاره به نام‌گذاری سال جدید تحت عنوان حمایت از کالای ایرانی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب بر اساس پیش‌بینی‌های هوشمندانه این نام‌گذاری را انجام دادند و تحقق این شعار نیازمند تدوین سیاست‌هایی روشن و دقیق برای همه بخش‌ها است.

جهانگیری ادامه داد: البته دولت سال گذشته بسته ارتقاء توان تولید ملی را در چارچوب مصوبات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ابلاغ کرد و امروز برای تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی لازم است که وزارت صنعت، معدن و تجارت و نظام بانکی حمایت‌ها و الزامات موردنیاز برای عملیاتی شدن شعار سال جدید را تدوین و ارائه کنند.

معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به تدوین پیش‌نویس برنامه اقتصاد مقاومتی برای سال 97 که از سوی دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جلسه گزارش داده شد، از دستگاه‌های اجرایی خواست همکاری و هماهنگی جدی با دبیرخانه ستاد داشته باشند و برای اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در سال 97 بیش از پیش تلاش کنند.

وی افزود: دستگاه‌های اجرایی باید مکاتبات دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را به سرعت پاسخ دهند تا دبیرخانه بتواند گزارش‌های لازم و برنامه‌های اجرایی را با دقت بیشتر و به‌موقع تدوین کند.

معاون اول رئیس‌جمهوری تأکید کرد: لازم است کلیه دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی در سال 97 را بر محوریت حمایت از تولید داخلی، جذب سرمایه‌گذاری و افزایش صادرات قرار دهند.

جهانگیری همچنین با یادآوری گزارش فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در جلسه اقدامات صورت‌گرفته توسط قرارگاه را مناسب توصیف کرد و گفت: اقدامات قرارگاه درباره کارها و پروژه‌هایی که به آن‌ها واگذار می‌شود مناسب و به‌موقع است.

وی همچنین از اتمام 40 پروژه ملی و راهبردی در 40 سالگی انقلاب اسلامی توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء قدردانی کرد و گفت: اتمام این پروژه‌ها در چهلمین سال انقلاب برای ملت ایران شیرین خواهد بود.

مسعود پزشکیان نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی هم در این جلسه با تأکید بر اینکه نخستین قدم این است که برای حفظ وضع موجود برنامه‌ریزی کنیم و اجازه ندهیم بخش تولید کشور آسیب ببیند، گفت: باید تمرکز ویژه‌ای نسبت به آموزش و تربیت نیروی انسانی معطوف شود؛ چراکه در شرایط فعلی آموزش نیروی انسانی در کشور به‌گونه‌ای است که فارغ‌التحصیلان و کسانی که دوره‌های آموزشی دریافت می‌کنند از توانمندی کافی برای ورود به بازار کار برخوردار نیستند.

وی با تأکید بر اینکه باید پروژه‌های اصلی در کشور شناسایی و تمرکز سرمایه‌گذاری بر این پروژه‌ها معطوف شود، افزود: فعالیت دانشگاه‌های کشور باید مأموریت‌محور باشد و راهکارهای حل مشکلات کشور و کارخانه‌ها در دانشگاه‌ها تدوین شود.

در این جلسه که نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی و وزیران کشور، نفت، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور، رئیس‌کل بانک مرکزی رئیس اتاق بازرگانی ایران و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء نیز حضور داشتند، دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از پیش‌نویس برنامه‌های اقتصاد مقاومتی سال 97 با تأکید بر حمایت از کالای ایرانی ارائه کرد و گفت: در برنامه‌های تدوین‌شده سه هدف اصلی موردنظر بوده و تلاش شده که رشد پویای اقتصادی، دستیابی به اهداف چشم‌انداز 20 ساله و بهبود شاخص‌های اقتصاد مقاومتی محقق شود.

در این گزارش 11 برنامه پیشنهادی برای اقتصاد مقاومتی در سال 97 مطرح شد که عبارتند از:

ثبات محیط اقتصاد کلان کشور، توسعه سرمایه‌گذاری، پیشبرد اجرا و افتتاح پروژه‌های مهم و کلیدی کشور، حمایت از تولید کالا و خدمات ایرانی و ایجاد اشتغال، بهره‌وری، تحریک تقاضا و ترویج مصرف کالای داخلی، تقویت صادرات کالاها و خدمات داخلی (برون‌گرایی)، مدیریت واردات و مبارزه با قاچاق، رفع فقر مطلق و توسعه عدالت اجتماعی، به‌کارگیری ظرفیت، قابلیت‌ها و مزیت‌های مناطق کشور و ارتقاء نظام نظارت.

در پایان پس از بحث و تبادل‌نظر پیرامون برنامه‌های 11 گانه اقتصاد مقاومتی در سال 97، مقرر شد کلیه دستگاه‌ها نظرات کارشناسی خود را درباره این برنامه‌ها به دبیرخانه ستاد ارسال کنند و هریک از برنامه‌ها به تفکیک در جلسات آتی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مورد بررسی نهایی قرار گرفته و برای اجرا ابلاغ شد./

انتهای پیام

دیدگاه تان را بنویسید